Svátek má: Beáta

Byznys

Velikost textu:

Důvěra ve Francii mírně poklesne

Důvěra ve Francii mírně poklesne

Dnešní kalendář finančním trhům mnoho impulzů nenabídne. Spotřebitelská důvěra ve Francii pravděpodobně ztratí jeden bod.

Ilustrační foto
26. srpna 2020 - 09:45

I tak ale zůstane na stále relativně vysokých úrovních. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostou. Žádná hitparáda to ale nebude. Společná evropská měna by si tak mohla vůči americkému dolaru připsat další zisky. Svézt by se s tím mohla i česká koruna, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Kalendář je dnes poloprázdný

Spotřebitelská důvěra ve Francii po zmírnění koronavirové krize rychle šplhala nahoru. S tím, jak naděje na výrazné oživení hospodářského růstu ve Francii ochladly, ochladl i růst důvěry spotřebitelů. To potvrdí i srpnový ukazatel, který ve srovnání s minulým měsícem zřejmě jeden bod ztratí. Nepředpokládáme však, že by tento ukazatel mohl finančními trhy nějak zásadně zahýbat. Sílu k tomu pravděpodobně nenajdou ani americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž růst ve srovnání s červnem zpomalí. Lepší ekonomická i pandemická situace v eurozóně tak zřejmě bude držet společnou evropskou měnu na silnějších úrovních. Těžit by z toho mohla i česká koruna.

Koruna v prázdninovém módu

Společná evropská měna včera posilovala. Na své konto si připsala 0,4 % a posunula se na úroveň 1,183 USD/EUR. K ziskům jí dopomohl i německý IFO index, který předčil tržní očekávání. Podle šéfa IFO institutu, je německá ekonomika na cestě k oživení. Hodnocení současné i budoucí situace je podle jeho slov nyní mnohem optimističtější. Naopak americká spotřebitelská důvěra překvapila výrazně ve směru dolů.

Naopak kurz koruny se pod hladinou 26,10 CZK/EUR neudržel a ve srovnání s předchozím dnem skončil o 0,1 % slabší. Nálada na trhu byla prázdninová a likvidita nízká. S posilováním kurzu koruny to ale stále nevzdáváme. Nahrávají mu rostoucí domácí úrokové sazby i posilování eura vůči dolaru.

Z regionálních měn nejvíce ztrácel maďarský forint. Oslabil o 0,4 % a posunul se na hladinu 353,9 HUF/EUR. Maďarská centrální banka ponechala po červnovém a červencovém snížení úrokové sazby beze změny. Oznámila však, že v rámci svého programu kvantitativního uvolňování zvýší týdenní nákupy aktiv, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
439.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494.7
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
477
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
226.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508