Svátek má: Tadeáš

Byznys

Velikost textu:

Koronavirus zastavil růst mezd v ČR

Koronavirus zastavil růst mezd v ČR

Ve čtvrtek přišlo konečně na řadu jedno z posledních čísel za druhý kvartál a sice výsledek mezd. Potvrdilo se, že pandemie a s ní spojená recese výrazně zasáhla do mzdového vývoje v ČR.

Petr Dufek, analytik ČSOB
5. září 2020 - 09:38

V podstatě se zastavil růst průměrné nominální mzdy, nicméně v řadě odvětví mzdy klesaly. Největší pokles výdělků zaznamenali (zcela nepřekvapivě) zaměstnanci hotelů a restaurací (-11,8 %), lidé na realitním trhu (-5,7 %) a pracovníci ze zpracovatelského průmyslu (-4,9 %). Jejich mzdy zcela jasně ovlivnily odstávky a restrikce, v důsledku kterých lidé dostávali krácené mzdy z části financované i v rámci tuzemského kurzarbeitu.

Na druhé straně spektra mzdového vývoje byl veřejný sektor, kde nejrychleji rostly platy ve školství a zdravotnictví (shodně o 5,5 %). Suma sumárum, průměrná hrubá mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla o symbolického půl procenta, nicméně reálně v důsledku zvýšené inflace o 2,5 % propadla. Bylo to poprvé za více než pět posledních let, respektive od konce roku 2013. Stále je však třeba pamatovat na to, že průměrná mzda je do značné míry virtuální parametr, na který nedosáhnou zhruba dvě třetiny tuzemských zaměstnanců. Proto možná lépe současnou situaci ilustruje mediánová mzda, která v tomto období už poklesla, a sice o 0,2 %. Znamená to tedy, že koronavirus ovlivnil (v relativním vyjádření) především lidi s nižšími příjmy, kteří pracovali v nejhůře zasažených odvětvích.Nebyla to však jediná čísla z trhu práce, která byla včera zveřejněna. Vedle mezd za druhý kvartál jsme se dozvěděli i srpnový výsledek nezaměstnanosti, který nijak nepřekvapil. Míra nezaměstnanosti setrvala na předchozích 3,8 % a bez větších změn dopadly i počty volných pracovních míst. Po úvodním korona-šoku, kdy nezaměstnanost začala v důsledku uzavírek rychle stoupat se situace na trhu práce na první pohled stabilizovala. Napomohly tomu i vládní dotace mzdových nákladů, které ovšem postupem času firmy využívají stále v menším měřítku. Zatímco v dubnu stát poslal firmám více než 7 mld. korun, v červenci to už nebyla ani celá miliarda. Nemusí to však vůbec znamenat, že firmy jsou z nejhoršího venku.

Jak už téměř pravidelně naznačují průzkumy z firem v průmyslu i ve službách, přesvědčení že bude nutné dál propouštět zůstává velmi vysoké. Proto se dá předpokládat druhá vlna snižování zaměstnanosti, a to nejspíše už v podzimních měsících. Zvlášť když se koronavirová situace v ČR ze dne na den dál zhoršuje a počty nakažených přepisují dřívější rekordy. Sice nelze očekávat „vypnutí“ ekonomiky jako na jaře, avšak předpokládat, že současný vývoj ekonomiku nijak neovlivní, by bylo hodně optimistické. A to nejenom u nás.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
447
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
490
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
489
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
762
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
482.8