Svátek má: Tadeáš

Byznys

Velikost textu:

Zlepšování nálady spotřebitelů v USA a podnikatelů v Německu pokračuje

Zlepšování nálady spotřebitelů v USA a podnikatelů v Německu pokračuje

Od dnešního zveřejnění Ifo indexu podnikatelské důvěry v Německu a spotřebitelské důvěry v USA čekáme další malé zlepšení.

Ilustrační foto
25. srpna 2020 - 09:45

Zasedá maďarská centrální banka, ale ta nastavení měnové politiky pravděpodobně nezmění. Nezaměstnanost v Polsku pravděpodobně stagnovala na 6,1 %, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Podnikatelské klima v Německu by mělo opět zlepšit

Dnešní kalendář ukáže srpnový vývoj podnikatelské důvěry (IFO) v sousedním Německu a spotřebitelské důvěry v USA. V obou případech společně s trhem čekáme další malé zlepšení. V případě Německa se čeká zlepšení v případě hodnocení současné situace i výhledu na příštího půl roku. Nicméně sázka na jistotou to není. Sílící obavy z dopadu druhé vlny epidemie by přece jen mohly způsobit negativní překvapení, takže opatrnost je na místě. Finální čtení HDP v Německu za druhé čtvrtletí by významnější tržní impuls poskytnout nemělo.

Od zasedání maďarské centrální banky se všeobecně změna nastavení měnové politiky nečeká. Připomeňme, že v Maďarsku inflace v červenci překvapila ještě silněji než v ČR nárůstem o 1,1 % meziměsíčně a 3,8 % meziročně. V Polsku bude zveřejněn vývoj nezaměstnanosti za červenec. Podobně jako v řadě jiných zemí i zde se daří výrazně tlumit negativní dopad ekonomického útlumu na trh práce. Za červenec se čeká stagnace míry nezaměstnanosti na červnové hodnotě 6,1 %. Pro srovnání v únoru činila 5,5 %.   

Na trhu převládá pozitivní nálada a akcie posílily

Česká koruna včera proti euru mírně oslabila k hladině 26,10 CZK/EUR. Po pátečním posílení včera vůči euru oslabil také dolar na 1,185 USD/EUR, ale později posílil zpět k 1,180. Na akciových trzích převládla pozitivní nálada, když asijské, evropské i americké akciové indexy rostly. Jako příčina optimismu byly nejčastěji zmiňovány naděje ohledně léčebných postupů Covid-19, zejména využití plazmy již vyléčených pacientů. Pozitivně pak mohly zapůsobit i zprávy o údajných posunech v obchodních vyjednáváních mezi USA a Čínou. Nově zveřejněná data včera ukázala pouze mírně se zlepšující důvěru v ekonomiku ČR a naopak klesající ekonomickou důvěru v Maďarsku. Zhoršení vykázal i Fed index ekonomické aktivity v oblasti Chicaga, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
447
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
490
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
489
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
762
PHILIP MORRIS ČR A
13480
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
482.8