Svátek má: Jaromír

Politika

Velikost textu:

Prezident republiky navrhl na Veřejného ochránce práv skauta Křečka

Prezident republiky navrhl na Veřejného ochránce práv skauta Křečka

Prezident republiky Miloš Zeman navrhl Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky JUDr. Stanislava Křečka k volbě Veřejného ochránce práv. Hlava státu to provedla dopisem, jehož obsah byl zveřejněný na webu Pražského hradu.

Stanislav Křeček
17. ledna 2020 - 08:30


Prezident republiky navrhl kandidáta na ombudsmana


16. ledna 2020


Vážený pane předsedo,

navrhuji Poslanecké sněmovně Parlamentu k volbě Veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka.

I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem Veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce Veřejného ochránce práv. S chodem úřadu Veřejného ochránce práv a s náplní jeho činnosti je podrobně seznámen, jelikož v letech 2013 až 2019 úspěšně působil jako zástupce Veřejné ochránkyně práv. Díky této praxi disponuje potřebnými zkušenostmi a má jasnou představu o směřování úřadu. Zájem o ochranu práv jednotlivců projevoval již v průběhu své původní profese advokáta, kdy založil Sdružení nájemníků ČR, které zajišťuje poradenství v oblasti bydlení a ochrany nájemních vtahů k bytům pro laickou i odbornou veřejnost. Stal se předsedou tohoto občanského sdružení a dosud je jeho čestným předsedou.

Domnívám se, že dlouholeté profesní zaměření JUDr. Stanislava Křečka je jednoznačně tím nejlepším předpokladem pro výkon  funkce Veřejného ochránce práv, kterou je, podle mého názoru, schopen zastávat ve prospěch těch jednotlivců, kteří ochranu před případným pochybením veřejné správy potřebují. Zároveň, v případě zvolení, by se vhodným a prospěšným způsobem doplňoval s nedávno zvolenou zástupkyní Veřejného ochránce práv Mgr. Monikou Šimůnkovou.

Závěrem mi dovolte sdělit, že jako dalšího kandidáta na funkci Veřejného ochránce práv jsem zvažoval Mgr. Kateřinu Valachovou, Ph.D., ta však krátce před mým rozhodnutím kandidaturu odmítla.

S pozdravem

Miloš Zeman
prezident České republiky
A Vy jste kdo ?   Stanislav Křeček, kandidát na Veřejného ochránce práv

Stanislav Křeček se 20. května 1938 narodil v Praze je známý jako český právník a politik, a v letech 2013 až 2019 coby zástupce veřejného ochránce práv.

Byl dlouholetým poslancem, ale je známý také jako dlouholetý předseda Sdružení nájemníků ČR.
   
Stanislav Křeček podle Wikipedie vystudoval Průmyslovou školu geologickou, dále Výtvarnou školu a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Prošel několika zaměstnáními, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a další. Dlouhodobě působí jako advokát, předseda Sdružení nájemníků ČR (SON). Mimo advokacie i hojně publikuje. Od 50. let 20. století byl členem tehdy ilegálního skautského oddílu a je nositelem skautského vyznamenání Stříbrná sfinx. V době působení ve sněmovně byl členem parlamentního skautského oddílu.

(ps, Hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)