Svátek má: Drahoslav

Politika

Velikost textu:

Rada ČT se zastala Marie Šupíkové z Lidic. ČT skandalizovala její matku

Rada ČT se zastala Marie Šupíkové z Lidic. ČT skandalizovala její matku

Rada ČT projednala dopis přeživšího lidického dítěte paní Marie Šupíkové, členky Lidice Memory, z jejíž matky udělala Česká televize v pořadu Reportéři ČT, vysílaném dne 10. 6. 2019, v den 77. výročí vypálení Lidic německými nacisty bezpodmínečnou a nezpochybnitelnou udavačku.

ČEská tedy naše televize
25. října 2020 - 16:33

Na jednání Rady České televize dne 21. října  2020 byl přečten dopis přeživšího lidického dítěte paní Marie Šupíkové, členky Lidice Memory, z jejíž matky udělala Česká televize v pořadu Reportéři ČT, vysílaném dne 10. 6. 2019, v den 77. výročí vypálení Lidic německými nacisty bezpodmínečnou a nezpochybnitelnou udavačku.

Spolek Lidice Memory děkuje předsedovi Rady ČT panu René Kuhnovi, že nechal slova Marie Šupíkové na veřejném jednání ČT zaznít. Rovněž děkujeme, že, jak zaznělo v přenosu z jednání z Rady ČT, považují někteří radní ČT slova Marie Šupíkové za podnět k další diskusi o neprofesionální reportáži, protože je zodpovědný redaktor Marek Wollner uvedl v omyl. Dopis přečetla radní Hana Lipovská.

Text dopisu

Vážený pane předsedo Rady ČT,
     obracím se na Vás s prosbou, abyste mi dovolil očistit mé jméno od nepravdivých tvrzení, která zazněla na jednání Rady ČT dne 26. srpna 2020 od pana redaktora Wollnera.
     Pan redaktor Wollner nepravdivě uvedl, že nemám žádný problém s tvrzením, že moje maminka Alžběta Doležalová udala paní Mikešovou. To není pravda. S panem Kynclem jsem se, jak říkal pan Wollner, sešla. To potvrzuji. Pan Kyncl mě informoval o svém nálezu. Protože jsem demokraticky smýšlející člověk, nikdy by mě nenapadlo zveřejnění čehokoliv bránit. To ale rozhodně neznamená, že jsem souhlasila s tvrzením a obsahem dokumentu, tedy s tím, že by má maminka byla udavačka. Proti takovým tvrzením se znovu co nejdůrazněji ohrazuji.
   V době vypálení Lidic mi bylo necelých deset let. Nebyla jsem batole, leccos si pamatuji. Jako dcera ve svém srdci vím, že moje maminka by něčeho takového nebyla schopná. Velmi jsem proto ocenila, když v roce 2018 vyšla studie pana doktora Šustka, který obvinění mé maminky z udavačství vyvrátil.
   Je mi 88 let, tatínka Němci v roce 1942 zastřelili, já jsem prošla poněmčením, moje maminka koncentračním táborem. Moje zdraví je značně podlomené a od reportáže ČT «V předvečer tragédie», která mou maminku obvinila z udavačství, se prudce zhoršilo. Nemohu se smířit s tím, že se od České televize veřejné omluvy za jednoznačné tvrzení, že moje maminka způsobila smrt člověka, nedočkám. Že se nedočkám ani zmínky o tom, že existují závažné pochyby o tomto tvrzení protektorátního četníka. Děkuji touto cestou panu radnímu doktoru Danielu Váňovi, který se přijel do Lidic omluvit za to, že nedokázal Radu ČT přesvědčit, aby zjednala nápravu.
   Prosím Vás, pane předsedo, abyste toto mé jednoznačné vyjádření, že není pravda, že nemám problém s obviněním mojí maminky z udavačství, jak nepravdivě na Vašem jednání tvrdil pan Wollner, přečetl veřejně. Mně síly na to, abych se mohla osobně zúčastnit jednání, už nestačí.
S úctou
                                                    Marie ŠupíkováLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...
(ps, Prvnizpravy.cz, LidiceMemory, foto: ps)