Svátek má: Vincenc

Regiony

Velikost textu:

Kolem Bludova neustává příprava stavby obchvatu

Kolem Bludova neustává příprava stavby obchvatu

Pohledem do kalendáře či z okna nic nenasvědčuje aktuálnímu období čilého stavebního ruchu, ovšem zhotovitel přípravných prací na obchvatu Bludova přistupuje k zadanému úkolu zcela opačným stylem.

Pokračování přípravy obchvatu Bludova
22. ledna 2021 - 08:00

Budování nové silnice I/44 od Postřelmova do Šumperka bylo uvedeno do aktivního procesu dne 10. 11. 2020, kdy podepsání smlouvy předznamenalo plánovanou přípravu stanoveného území. Úvodní činnost před oficiálním zahájením stavby zahrnuje realizaci vytyčovací sítě, kácení dřevin a skrývku ornice.

Přípravné práce před faktickou stavbou započaly ještě v listopadu loňského roku. Těžká technika byla rychle hotova například u Postřelmova, tím pádem se mnohatunová mechanizace mohla přesunout dále po trase budoucího obchvatu Bludova. Aktuálně jsou motory rypadel, dozerů, demprů i skrejprů slyšet na bývalých polích u Sudkova.

Povodí řeky Desná zasáhly kruté mrazy, přesto se třináctimetrové americké skrejpry značky Caterpillar pustily do skrývky a rozprostírání zeminy. Teploměry ukázaly bez jednoho stupně -20 °C, proto byl výjezd páru více než třicetitunových kolosů pomalejší. Po zahřátí motorů o výkonu 420 kW (571 koní) mohly stroje do akce, v jednom cyklu zvládají těžbu, naložení, převoz a rozprostření materiálu. Šířka záběru je 3020 milimetrů, maximální hloubka odpovídá 333 milimetrům. Jen pro zajímavost – pneumatiky u modelu Caterpillar 627F mají rozměr 29 palců.Nekompromisní dvojice skrejprů (též škrabačů) je jen část nasazené techniky zhotovitele, který denně pokračuje v dodržování harmonogramu zpracování povrchu před letošním zahájením stavby za předpokládaných 2,9 miliardy Kč bez DPH. Na trasu obchvatu dlouhého 5 635 metrů je rozvrženo 130 stavebních objektů. Uvedení do provozu by mělo proběhnout do tří let.

Olomouckénovinky.cz informoval Mgr. Miroslav Mazal, tiskový mluvčí, Ředitelství silnic a dálnic ČR.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:rsd)