Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

El País: Studie ukázala, že koronavirus byl v Itálii už loni v prosinci!

El País: Studie ukázala, že koronavirus byl v Itálii už loni v prosinci!

Koronavirus byl v Miláně a Turíně už 18. prosince minulého roku, píše El País s odkazem na studium vzorků odpadních vod v těchto městech.

Ilustrační foto
22. června 2020 - 10:10

Podle publikace mohou tyto údaje pomoci vysvětlit, jak se nemoc nekontrolovatelně šířila po celé zemi téměř dva měsíce, dokud nebyl zaznamenán první oficiální případ COVID-19.

Studie o odpadních vodách potvrdila, že COVID-19 byl v Itálii loni v prosinci, píše El País s odkazem na zprávu italského Vyššího zdravotního institutu.

Koronavirus tak přišel do této země dlouho před prvním oficiálním případem, který byl zaregistrován 20. února u 37letého pacienta, který byl ve vážném stavu přijat do nemocnice ve městě Codogno v Lombardii.


Před tím byli samozřejmě pacienti již přivedeni na jednotky intenzivní péče v italských nemocnicích, kteří měli podivnou formu pneumonie s neobvyklou rezistencí vůči standardní léčbě.

Podle zprávy byly zbytky koronavirů nalezeny ve 14 ze 40 vzorků odpadních vod odebraných od prosince do února v různých městech v Itálii. Výsledek studie je bez pochyb, protože byla testována ve dvou různých laboratořích s různými metodami analýzy. Studie potvrdila přítomnost koronaviru v Miláně a Turíně 18. prosince a v Bologni 29. ledna.

Ve stejných městech byly i v následujících měsících detekovány stopy viru, zatímco vzorky odebrané v říjnu a listopadu 2019 vykázaly negativní výsledek.

Tato data, poznamenaly noviny, přesně označují nejvíce postižené oblasti Itálie z COVID-19, která se zjevně staly bránou, skrz kterou nemoc do země vstoupila. Miláno i Turín se rychle proměnily v epicentra pandemie. Výsledky této studie mohou pomoci vysvětlit, jak se nemoc nekontrolovatelně šířila nejméně dva měsíce.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)