Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Gorbačov vyzval vítěze amerických voleb k dialogu s Moskvou

Gorbačov vyzval vítěze amerických voleb k dialogu s Moskvou

V rozhovoru pro British The Times varoval první a poslední prezident SSSR Michail Gorbačov před nebezpečím nového jaderného závodu mezi Ruskem a Spojenými státy, který se zrychlil po odstoupení Washingtonu od smlouvy INF.

Michail Gorbačov
28. září 2020 - 03:20

Gorbačov vyzval vítěze nadcházejících amerických prezidentských voleb, aby se posadili k jednacímu stolu s Ruskem.

„Situace je velmi alarmující. Ať už budou výsledky voleb jakékoli, musíme obnovit dialog, abychom se dostali z tohoto zmrazeného stavu, “ uvedl Gorbačov v rozhovoru pro Times a dodal, že „vyváznutí z této situace vyžaduje popud prezidentů Ruska a Spojených států."

Gorbačov poznamenal, že vztahy mezi oběma zeměmi byly v polovině 80. let komplikovanější než nyní. Rusku a USA se však poté podařilo najít východisko prostřednictvím „vzájemné důvěry, porozumění a budování vztahů“.

Podle bývalého vůdce by Moskva a Washington měly uspořádat „druhý Reykjavík“, jinými slovy setkání s bývalým prezidentem USA Ronaldem Reaganem na Islandu v roce 1986, které připravilo půdu pro uzavření Smlouvy o odstranění raket středního a kratšího dosahu. Bílý dům od smlouvy odstoupil v roce 2019.

Gorbačov se obává, že po takovém rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa se jaderný závod mezi Ruskem a Spojenými státy zrychlil. Faktem je, že podpis smlouvy INF byl nejdůležitějším krokem mocností ke snížení jejich jaderného arzenálu a snížení hrozby jaderné války ve světě.

Podle bývalého prezidenta jsou obzvláště znepokojivé plány USA na vývoj nových jaderných zbraní, což znamenalo oznámení Ruska o vývoji řady nových zbraňových systémů. „Světová politika se ubírá stále nebezpečnějším směrem. Současná aktivita ve vojenské sféře se podobala přípravám na skutečnou válku, “ stěžoval si Gorbačov.


Jak uvádí noviny, bývalý sovětský vůdce se stále více obává následného zhoršování vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. Reformy, které zahájil, vydláždily cestu pro zvednutí železné opony a ukončení studené války.

Gorbačov považuje současného ruského prezidenta za „chytrého, s vůlí a pracovitým“. Zdá se však, že nesouhlasí s Putinovými pokusy, jak to nazývají noviny, „využít chaosu v Bělorusku“, aby dosáhl pokroku v otázce státu Unie.

„Všechny země se musí chovat velmi opatrně, nesmí zasahovat zvenčí. Musíme dát lidem v Bělorusku příležitost najít cestu z této složité situace sami, “ citoval The Times Gorbačova.

Gorbačov zároveň nadále lituje zhroucení SSSR, protože si je jist, že pokud by se Sovětský svaz nezhroutil, „byl by to lepší svět - stabilnější, bezpečnější, spravedlivější“. Bývalá hlava státu nicméně zdůraznila, že „v historii neexistuje subjektivní nálada“

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)