Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

GT: Průlom v historii kosmického průmyslu v Číně v dobývání Měsíce

GT: Průlom v historii kosmického průmyslu v Číně v dobývání Měsíce

Úspěšné vypuštění nosné rakety Čangženg-5 s návratovým vozidlem Čangže-5 hovoří o vyspělém potenciálu kosmického vývoje ČLR, uvedli čínští odborníci pro Global Times.

Čínská raketa Čangženg-5 Y5
26. listopadu 2020 - 10:16

Vědci doufají, že projekt pomůže shromáždit nové vzorky měsíční půdy a položí základ budoucích letů s posádkou na satelit Země, případně vytvoření výzkumné základny.

V úterý 24. listopadu brzy ráno vystartovala čínská raketa Čangženg-5 Y5 z kosmodromu Wenchang v provincii Chaj-nan na jihu země, píše Global Times. Na palubě nosiče byl přístroj Čangže-5, který se úspěšně oddělil od rakety a zamířil na Měsíc, kde bude muset sbírat vzorky půdy a poté se vrátí na Zemi.

Jak noviny konstatují, navzdory potížím způsobeným koronavirovou pandemií čínský kosmický průmysl již letos úspěšně vypustil svoji první sondu pro průzkum Marsu, Tianwen 1. Podle pozorovatelů ukazuje současná realizace projektu s Čangže-5, který noviny označují jako „jedno z nejobtížnějších a nejnáročnějších snah“ v této oblasti, o ukázku stále vyspělejšího potenciálu ČLR ve vývoji vesmíru.

Wang Yanan, šéfredaktor časopisu Hangkong zhishi („O letectví“), řekl novinám Global Times, že pokročilou technologii zapojenou do mise lze považovat za „bezpilotní projekt, který vytváří základ budoucích misí s posádkou na Měsíc“. Podle vesmírného experta Pan Žihaa z Pekingu analýza měsíční půdy ukazuje, že může extrahovat vodu a kyslík, které lze použít při provozu potenciální měsíční základny. Podle analytika navíc vědci našli v měsíční půdě ideální materiál (helium-3) pro termonukleární fúzi, který může lidstvu poskytnout energii na 10 tisíc let.

Budoucí čínská mise Chang'e-6 také shromáždí vzorky měsíční půdy pro výzkum a, jak vývojáři doufají, dodá na Měsíc mezinárodní experimentální zařízení. Čangže-7 provede „komplexní studii“ jediného satelitu Země a plánuje se, že „Čangže-8“ prozkoumá možnosti vytvoření mezinárodní výzkumné základny a vyzkouší technologie 3D tisku, na které se budoucí obyvatelé Měsíce mohou spolehnout.


„Abychom mohli na Měsíci vybudovat výzkumnou základnu, musíme nejprve pochopit, z čeho se skládá, studovat složení půdy a geologickou strukturu a poté použít měsíční zdroje pro náš rozvoj," uvedl pozorovatel Song Žong-pching.

Jak Global Times připomíná, Čína zahájila svou první misi na Měsíc, Čangže-1, 24. října 2007, na své vlastní nosné raketě Čangženg-3A Y14. Od té doby, v průběhu 13 let, ČLR vyslala do vesmíru celkem pět modulů řady Čangže-5. Raketa Čangženg-5 s délkou 57 m vzletovou hmotností asi 870 tun je schopná dopravit na oběžnou dráhu náklad až 14 tun, což je pro Čangže-5 ideální, protože hmotnost tohoto zařízení, jednoho z nejtěžších, jaké kdy Čína vypustila , je 8,2 tuny. Podle Čínského výzkumného ústavu pro raketové technologie bude během 14tého pětiletého plánu na období 2021–2025 nosič Čangženg-5 použit v misích k vytvoření první čínské vesmírné stanice.

Vedoucí projektu Čangženg-5, Li Minghua, vysvětlil, že tato raketa je jediná v řadě, která je schopná vynést taková těžká břemena na oběžnou dráhu Země, aby je pak mohla uvést na dráhu letu na Měsíc.

Jak se dalo očekávat, aparát Čangže bude muset strávit dva dny na Měsíci, shromáždit asi 2 kg vzorků půdy a vrátit se zpět. Pokud bude úspěšný, bude to znamenat „průlom v historii čínského letectví a kosmonautiky“, zdůraznil Global Times. Jak vzlet z měsíčního povrchu, tak dokování s orbitálním modulem na oběžné dráze satelitu vzdáleného 380 000 km od Země patří mezi to nejobtížnější - to ještě nikdo předtím neprovedl.

Zdroje deníku sdělily, že experti z China Rocket Research Institute vyvinuli „polobalistickou“ metodu vstupu Čangže-5 do zemské atmosféry. Stejně jako kámen vypuštěný zvláštním způsobem skáče na vodě, vrácená kapsle se nejprve „vrhne“ do atmosféry a poté ji znovu opustí, což sníží rychlost z předpokládané druhé kosmické rychlosti na první a teprve poté půjde na přistání. Podle Wang Yanana to sníží riziko poškození kapsle a pomůže uchovat vzorky. Podle Global Times přistane Čangže-5 na Měsíci v Oceánu bouří, což je oblast, kterou lidé ani jiné lunární rovery nikdy nenavštívili.

Noviny konstatují, že v 70. letech Sovětský svaz úspěšně dokončil tři mise, během nichž navracející se aparáty dopravily celkem 330 gramů vzorků měsíční půdy. Jak zdůraznil Pan Žihao, tak velký rozdíl v hmotnosti od plánovaných čínských 2 kg naznačuje významný technologický pokrok za poslední desetiletí. Odborník vysvětlil, že v 70. letech provedl SSSR start přímo z měsíčního povrchu bez dokování orbitálních modulů, takže náklad, který si vozidlo mohlo vzít, byl extrémně omezený. V případě Čangže-5 ušetří dokování s orbitálním modulem zásoby paliva pro vzlet a vezme s sebou více vzorků.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)