Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: 95% - Rusko sdělilo nové údaje o účinnosti své vakcíny

Guardian: 95% - Rusko sdělilo nové údaje o účinnosti své vakcíny

Předběžné údaje o výsledcích nových studií ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V ukázaly, že její účinnost není 91,4%, jak se dříve odhadovalo, ale 95%, píše The Guardian.

Ruská vakcína Sputnik V
26. listopadu 2020 - 10:16

Jak je uvedeno v publikaci, Rusko vyvinulo svoji vakcínu nejen pro sebe, ale také pro export - a jak slibují ruští představitelé, Sputnik V bude za polovinu ceny jejích analogů.

Rusko uvedlo, že jeho vakcína proti koronaviru Sputnik V je podle nových předběžných údajů účinná z 95%, což odpovídá v tomuto ukazateli vakcíně vyvinuté společnostmi Pfizer a Moderna, uvádí The Guardian s odvoláním na šéfa Ruského fondu přímých investic (RDIF) ) Kirilla Dmitrijeva. Podle britských novin v Moskvě také hovoří o tom, že ruská vakcína se ukázala být účinnější než analogie z AstraZeneca a Oxfordské univerzity díky použití speciálních patentovaných technologií, které ruská strana dříve navrhla sdílet britským vědcům (AstraZeneca oznámila, že průměrná účinnost její vakcíny činí 70% - pozn. red.)

Podle The Guardianu pocházejí nové údaje o účinnosti ruské vakcíny ze 42denní studie zahrnující 19 000 lidí, kteří dostali první dvě dávky vakcíny. Dříve byla účinnost léku odhadována na 91,4%; tento údaj byl založen na studii u lidí, kteří dostali pouze první dávku, 28 dní po podání.

Účinná vakcína bude „klíčovou“ podmínkou pro Rusko, aby porazilo koronavirovou pandemii, která se v současné době šíří po celé zemi rekordním tempem: podle nejnovějších údajů bylo Covid-19 infikováno více než 2,15 milionu Rusů, zdůrazňují pozorovatelé Guardianu. Jak novináři poznamenávají, prezident Vladimir Putin a šéfové mnoha regionů nespěchají se zavedením karanténních opatření kvůli obavám z poškození ruské ekonomiky.


Dalším motivem pro vývoj vakcíny, který vytvořil institut Gamaleja, byla mezitím „lákavá vyhlídka“ na její export, uvádí noviny. Podle The Guardianu Kirill Dmitrijev, který měl za úkol zajistit dodávky Sputniku V do zahraničí, uvedl, že jedna dávka ruské vakcíny by na mezinárodních trzích nestála více než 10 dolarů, což je zhruba poloviční cena vakcíny Pfizer (například firma Moderna odhaduje cenu jedné dávky své vakcíny na 25 až 37 dolarů – pozn. red.). Vedoucí RDIF také předpověděl, že příští rok bude vyrobena více než 1 miliarda dávek přípravku Sputnik V v dalších zemích - včetně Indie, Jižní Koreje, Brazílie, Číny a Maďarska, které se stalo jediným členským státem EU, který projevil zájem o ruskou vakcínu.Podle The Guardianu bylo minulý týden do Budapešti zasláno zvláštním letem 10 zkušebních dávek ruské vakcíny. Maďarský premiér Viktor Orbán, který byl v minulosti kritizován za příliš „přátelský“ vztah s ruským vedením, již dříve uvedl, že občané země si budou moci vybrat mezi několika různými vakcínami, protože vláda zadala předběžné objednávky několika různých přípravků, včetně ruských a čínských.

Britská publikace zdůrazňuje, že podle právních předpisů EU platných v Maďarsku musí být ruská vakcína před masovým použitím prostudována a schválena Evropskou agenturou pro kontrolu léčiv.

Maďarsko-americký finančník George Soros, proti kterému vláda Viktora Orbána dlouhodobě vede „pomlouvačnou kampaň“, ve svém článku pro jedno z tištěných médií minulý týden uvedl, že zájem Budapešti o ruskou vakcínu by měl být důvodem pro vyšetřování s ohledem na dřívější obvinění z korupce byla vyslovena proti maďarskému premiérovi a jeho nejbližším spolupracovníkům. Orbán reagoval tím, že Sorose nazval „nejzkorumpovanějším člověkem na světě“ a dodal, že jeho rady ohledně toho, jaké vakcíny by Maďarsko mělo koupit, nikoho nezajímají, píše The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)