Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Místo činu, tentokrát v Evropském parlamentu

Místo činu, tentokrát v Evropském parlamentu

V Evropském parlamentu se nejen přijímají zákony, ale také se zde porušuje řada zákonů.

Ilustrační foto
26. listopadu 2020 - 07:20

Interní zpráva Výboru pro rozpočtovou kontrolu odhaluje, co se děje na místě činu Evropský parlament, píše se v německém Bildu.

Ke konci září již došlo k 154 vloupáním a krádežím, což je o 47 více než za celý minulý rok. Většina z nich byla objevena poté, co se poslanci a jejich zaměstnanci na jaře vrátili z karantény, vyvolané koronavirovou pandémií.

Zmizelo mimo jiné 16 iPadů, 14 tabletů Microsoft a čtyři notebooky. Z bezpečnostních důvodů bylo u kanceláří poslanců a jejich asistentů vyměněno 2150 zámků. Zvažuje se také rozšíření kamerového dohledu do oblastí, kde se nacházejí kanceláře poslanců EP. Dosud byly monitorovány pouze veřejně přístupné části parlamentu.Bylo odhaleno 11 případů podvodů týkajících se finančních prostředků pro zaměstnávání asistentů členy parlamentu. Obviněno bylo šest poslanců. Do parlamentní pokladny muselo být vráceno 560.000 euro.

Každý ze 705 poslanců může utratit 25.442 eur měsíčně za zaměstnávání asistentů.

V uplynulém roce bylo vyřízeno 13 případů šikany a čtyři případy sexuálního obtěžování. Čtyři z celkem 17 případů zahrnovaly vztahy mezi poslanci a šest bylo mezi poslanci a zaměstnanci.

Ve čtyřech řízeních ukončených v letech 2019 a 2020 byly pachatelům obtěžování uloženy sankce.

Soudní dvůr EU rovněž odsoudil Evropský parlament ve třech starších případech k zaplacení škody ve výši 55 316,33 euro obětem šikany. Kromě toho musel Parlament v těchto případech zaplatit soudní poplatky ve výši 28 828,01 euro.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)