Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Německo vyvíjí tlak na EU, aby zakázala lyžařské dovolené

Německo vyvíjí tlak na EU, aby zakázala lyžařské dovolené

Výbušné téma před vánočními svátky. Německo požádá Evropskou unii o zákaz lyžařských výletů do 10.ledna, které staly zdroji několika epidemií loni v zimě, a to navzdory odporu Rakouska a lyžařských středisek.

Angela Merkelová, německá kancléřka
26. listopadu 2020 - 09:01

Po více než sedmi hodinách diskusí se Angela Merkelová a 16 spolkových států rozhodlo obrátit na Radu Evropy, které Německo předsedá do konce roku.

Zákaz lyžařských zájezdů je součástí omezujících opatření oznámených nebo prodloužených proti Covid-19, včetně uzavření restaurací, barů nebo kulturních míst a sportovních klubů do začátku ledna.

„Stále se musíme snažit (...) počet denních infekcí je na příliš vysoké úrovni,“ vysvětlila kancléřka během tiskové konference.

Míra infekce v Německu ve středu dosáhla 139,6 na 100.000 obyvatel, a to je daleko od cíle 50 na 100.000. Značka jednoho milionu oficiálně identifikovaných případů by měla být překročena v příštích několika dnech.

„Asi to nebude snadné,“ dodává kancléřka.

V této souvislosti se Němcům důrazně doporučuje, aby během vánočních svátků necestovali do zahraničí a aby neorganizovali lyžařské výlety.

„Je třeba se vyhnout jakémukoli nepodstatnému obchodnímu a soukromému cestování, zejména turistickému cestování, včetně cestování na lyžařskou sezónu do zahraničí,“ uvádí se v textu dohody uzavřené mezi Merkelovou a 16 spolkovými zeměmi.

„Vláda se vyzývá, aby pracovala na evropské úrovni, aby lyžařská turistika nebyla schválena před 10. lednem,“ ukládá dohoda německé vládě.

Na otázku ohledně přístupu, který Německo zaujme k EU, kancléřka nicméně připustila, že to nebude jednoduché: „Budu k vám upřímná, asi to nebude snadné, ale pokusíme se o to“.Itálie a Francie už přijaly podobná opatření, což rozhněvalo profesionály z oboru.

Ve Francii se zdravotní výsledky během posledních několika týdnů zlepšily a to je důležité pro opětovné otevření lyžařských středisek,  což je zásadní otázka pro odvětví bílého sportu - 350 středisek ve Francii, 10 miliard z ekonomiky středisek, 120.000 sezónních pracovních. Ale také bylo loni v zimě identifikováno jedno z prvních ložisek epidemie, v Les Contamines, poblíž hranic se Švýcarskem.

Bavorsko v jihovýchodním Německu očekávalo tento varovný zákaz, v úterý oznámilo uzavření svých lyžařských středisek o Vánocích. „Klasickou lyžařskou dovolenou prostě nemůžeme mít,“ ospravedlnil Markus Söder, konzervativní vůdce tohoto regionu, a naléhal na další evropské země, aby učinily totéž.

Bavorsko a jeho sjezdovky jsou obzvláště oblíbené během vánočních a novoročních oslav mnoha německých i zahraničních rekreantů. Markus Söder, jeden z favoritů nástupce Merkelové v kancléřství v roce 2021, v úterý prosil o uzavření evropské dohody, aby se zabránilo nekalé soutěži o přilákání lyžařů. „Nejraději bych měl společnou dohodu na evropské úrovni: Žádné otevřené lyžařské vleky, žádné lyžařské dovolené a to kdekoli,“ dodal.

Sousední Rakousko je obzvláště citlivé na takové rozhodnutí, zejména proto, že jedno z jeho slavných středisek, Ischgl, bylo letos v zimě hlavním zdrojem nákazy, byli tam kontaminováni lyžaři z celé Evropy. Ale Rakousko je na úplně jiné linii a plánuje otevřít svá střediska.

„Mohu vám říci, že pokud někdo bude běhat sám, tak  je to také nebezpečné, podobně jako kdyby někdo jel na lyžařskou túru sám," řekl ve středu kancléř Sebastian Kurz.

„Zimní dovolená v Rakousku bude bezpečná. Naše střediska již mají kompletní bezpečnostní postupy pro lyžařské dovolené, “dodala ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstinger.

Emmanuel Macron ve svém projevu tento týden prohlásil, že „lituje, ale zdá se nemožné otevření zimních středisek už na Vánoce".

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)