Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Nová Bidenova vláda: K čemu máme armádu? Tak ji použijme!

Nová Bidenova vláda: K čemu máme armádu? Tak ji použijme!

Nominace prvních členů kabinetu nově zvoleného prezidenta USA Joe Bidena zodpovědných za zahraniční a bezpečnostní politiku jsou špatným znamením pro celý svět, píše na facebooku Eduard Chmelár, slovenský analytik, vysokoškolský učitel a občanský aktivista.

Eduard Chmelár
25. listopadu 2020 - 03:20

Pocházejí totiž z toho nejmilitantnějšího křídla bývalé Obamovy administrativy a nyní získají ještě větší vliv. Biden vždy patřil k jestřábům v americké zahraniční politice. Na rozdíl od všech svých předchůdců za posledních 40 let jí rozumí a má za sebou dlouhou kariéru podpory všech forem vojenských agresí, od zdlouhavé okupace Afghánistánu přes válku v Iráku až po schvalování tvrdého postupu Izraele vůči utlačovaným Palestincům. Přestože v kampani tvrdil, že chce "navždy ukončit války", mnohé z nich pomáhal rozpoutat. Přestože tvrdil, že je proti válce v Jemenu, jako viceprezident v Obamově administrativě ji podporoval. Přestože obviňoval Trumpa z rasismu, podle asijských komunit v USA je jeho rétorika vůči Číně rasistická.

Příští ministr zahraničí USA Antony Blinken je to nejhorší, co si mohli demokraté vybrat. Blinken má pověst toho najfanatickejšieho zastánce tzv. humanitárních intervencí, v různých funkcích podporoval všechna americká vojenská dobrodružství za posledních dvacet let. A nejen ty. Jako mladý muž obdivoval prezidenta George Bushe staršího, který v roce 1990 vtrhl do Panamy a svrhl tamního vůdce, což je z hlediska mezinárodního práva nelegální vojenská agrese.

Byl to Antony Blinken, kdy jako zástupce poradce pro národní bezpečnost v roce 2011 navrhl rozšířit bezletovou zónu nad Libyí na protiprávní pozemní vojenskou intervenci s katastrofálními následky. Vlivný novinář Robert Wright o něm napsal, že je to liberální intervencionista, který upřednostňuje vojenské akce před diplomacií a expanzivní politiku provokující Rusko a Čínu před dohodami.Budoucí ředitelka amerických zpravodajských služeb Avril Hainesová je spoluautorkou politiky dronů - cílených atentátů po celém světě, které mají na svědomí mnoho civilních obětí. Časopis The Newsweek o ní v roce 2013 napsal, že od roku 2011, kdy se stala právní poradkyní Rady národní bezpečnosti, vydávala posudky, koho je možné "legálně" zavraždit. Před dvěma lety Hainesová rozzlobila levicové křídlo Demokratické strany, když podpořila Ginu Haspelovou na post ředitelky CIA. Haspelová je totiž ve Spojených státech ostře kritizována za svou roli v době, kdy vedla věznice CIA, v nichž docházelo k mučení. Levice ji kritizuje i za velmi sporné a pochybné obchody.

Dále si všimněme ohlášenou, ještě nepotvrzenou kandidátku na ministryni obrany USA Michèle Flournoyovou. Také zajímavé jméno. Je členkou představenstva několika vojenských dodavatelů, zakládala militantní think-tank Centrum pro novou americkou bezpečnost (CNAS), který získává značnou část finančních prostředků ze zbrojních korporací. Jako náměstkyně ministra obrany USA v roce 2011 byla hlavní politickou podporovatelkou vojenského zásahu v Libyi, podporuje okupaci Afghánistánu a důrazně se postavila proti odsunu amerických vojsk z Iráku.

A pak je tu ještě Jake Sullivan, nový poradce pro národní bezpečnost: i on patří mezi jestřáby a i on se podílel na agresivní politice vůči Libyi a Sýrii v týmu Hillary Clintonové. Je strašné, že naše mainstreamová média vám toto všechno neřeknou a odvádějí pozornost k bulvárním malichernostem, jako například, že Antony Blinken má hudební skupinu nebo mají záchvat povrchního nadšení z toho, kolik je tam žen nebo kandidátů jiné barvy pleti. Jakoby záleželo na tom, zda shazování bomb bude řídit žena. Náš občan tak opět nedostává podstatné informace.


Slavný americký myslitel a disident profesor Noam Chomsky označil Donalda Trumpa za sociopatického  maniaka, který je schopen rozpoutat občanskou válku, pokud nevyhraje. Jeho prezidentský mandát označil za nejhorší, jaký kdy zažil, a to je mu již 91 let a pamatuje si všechno od Velké hospodářské krize přes shození bomby na Hirošimu a Nagasaki, válku ve Vietnamu, aféru Watergate až po 11. září 2001 a intervence na Středním východě... No i on má obavy z toho, co nominoval do nové vlády Joe Biden. Je děsivé, pokud americká diplomacie nedokáže vygenerovat jako alternativu k šílenci demontující poválečnou odzbrojovací architekturu nic jiného než fanatické zabijáky, kteří upřednostňují válku před diplomacií, pilných žáků bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové, která se svého času ptala, na co máme armádu, když ji nepoužíváme . Je to nemocné impérium, které nás už nedokáže nic naučit, ale které má stále dost sil na to, aby nás strhlo ke dnu. Neexistují žádné náznaky, že by se tomu Evropa chtěla bránit. Cesta k novým válkám je tak otevřená.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)