Svátek má: Rudolf

Zprávy

Velikost textu:

Srbský ministr: Výzva k členům EU o uznání Kosova je nehoráznost

Srbský ministr: Výzva k členům EU o uznání Kosova je nehoráznost

Srbský ministr zahraničí Nikola Selakovic označil žádost Výboru pro zahraniční politiku Evropského parlamentu, který vyzval pět členských států EU, aby uznaly nezávislost Kosova, jako nepřípustnou a nevhodnou.

Nikola Selakovic, srbský ministr zahraničí
25. února 2021 - 09:01

Ministr je přesvědčen, že výzva Komise EU, mírně řečeno, je nediplomatické a pro proces vyjednávání mezi Bělehradem a Prištinou zbytečná.

Ministr očekává, že instituce EU dá šanci dialogu mezi Bělehradem a Prištinou tím, že, jak sám říká, zaujme postavení neutrálního statusu a že EU nebude součástí problému, ale součástí řešení, až přijde ke stabilizaci situace na západním Balkáně.

Je třeba připomenout, že Výbor pro zahraniční politiku Evropského parlamentu přijal zprávu o Kosovu za období od roku 2019 do roku 2020. Zpravodaj pro Kosovo ve svém textu rovněž vyzývá pět členských států EU, které neuznávají nezávislost Kosova, aby tak učinily, protože by to bylo „užitečné pro normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem“.

Pozměňovací návrhy doplnily text zpravodajky Violy von Cramon Taubadel, kterou podpořilo 50 poslanců, přičemž 10 z nich bylo proti a 9 se zdrželo hlasování, uvedl Tanjug.

Dialog a normalizace vztahů mezi Bělehradem a Prištinou jsou předpokladem pro pokrok na cestě k evropské integraci obou stran a je nutné úplné provádění dosud dosažených dohod. Zároveň jsou členské státy vyzvány, aby zrušily víza pro občany takzvaného Kosova.Zpráva o Kosovu klade zvláštní důraz na podporu EP pro činnost zvláštního soudu pro Kosovo v Haagu, boj proti korupci a organizovanému zločinu v Kosovu, jakož i dodržování demokratických hodnot a postavení menšin.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)