Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko, Kanada i Německo nařkly Ukrajinu z omezení demokracie

Švédsko, Kanada i Německo nařkly Ukrajinu z omezení demokracie

Zástupci Kanady a Švédska vyzvali ukrajinské orgány, aby uspořádaly komplexní veřejné konzultace k tématu nového návrhu zákona o změnách Ústavy v projektu decentralizace.

Ukrajinský parlament
16. ledna 2020 - 03:20

Informace je uvedena v oficiálních prohlášeních kanadského velvyslanectví a velvyslance Švédska na Twitteru.

„Kanada sdílí obavy mnoha vedoucích představitelů místní samosprávy, zástupců občanské společnosti a expertů k projektu č.2598, který omezuje demokratické procesy. Vyzýváme k veřejné konzultaci o změnách a sladění se zásadami Evropské charty místní samosprávy,“ uvedla kanadská ambasáda.

Švédské velvyslanectví na Ukrajině rovněž vyzvalo k veřejné konzultaci.

„Reforma decentralizace a místní samosprávy v souladu s Evropskou chartou místní samosprávy je klíčem k evropské integraci Ukrajiny. Švédsko jako hlavní zastánce reformy decentralizace na Ukrajině podporuje komplexní veřejné konzultace k projektu č. 2598,“ uvedlo velvyslanectví ve svém prohlášení.


Podle webu Strana.ua  na německém velvyslanectví na Ukrajině v komentáři k návrhu zákona o decentralizaci prezidenta Vladimíra Zelenského uvedli, že dokument neposiluje práva komunit.

Připomeňme, že 13. prosince prezident Vladimir Zelenskij představil v Nejvyšší radě návrh zákona o změnách Ústavy o decentralizaci moci - a 16. prosince se objevil text: „Prezident navrhuje odstranit pojem „oblast“; místo toho zavést sídlo státní správy „okres“ a instituci prefektů; rozlišovat takové správní a územní jednotky, jako je komunita, okres, region, Autonomní republika Krym.

Předseda parlamentní frakce „Sluha lidu“ David Arachamia oznámil, že se dne 24. ledna uskuteční mimořádné zasedání Rady, aby zvážila otázku decentralizace.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)