Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

USA chce po Kataru, aby dodával plyn do Evropy v případě sankcí proti Rusku

USA chce po Kataru, aby dodával plyn do Evropy v případě sankcí proti Rusku

Americké sankce v případě ruské invaze na Ukrajinu by mohly zastavit dodávky ruského plynu do Evropy a USA vyjednávají s Katarem o dodávkách LNG zemím EU, pokud by konflikt eskaloval. Odborníci se domnívají, že jde o bluf.

Ilustrační foto
24. ledna 2022 - 07:20

Americký prezident Joe Biden pozval tento měsíc katarského emíra, šejka Tamima bin Hamada Al Thaniho , na návštěvu Bílého domu. Spojené státy jsou znepokojeny ruskými přípravami na možný útok na Ukrajinu, uvedli účastníci jednání. Upřesnili, že EU je z jedné třetiny závislá na dodávkách plynu z Ruska a americké sankce kvůli konfliktu by mohly dodávky zastavit. To jen zhorší situaci s energetickou krizí v Evropě, která už tak nemá plyn.

Poradce pro energetickou bezpečnost Amos Hochstein v současnosti podle agentury Reuters jedná s předními energetickými společnostmi také na téma zásobování Evropy plynem.

„Spojené státy přislíbily Evropě podporu, pokud bude nedostatek plynu kvůli konfliktu nebo sankcím," uvedl zdroj agentury. Dodal, že Hochstein hovoří s producenty LNG a Katarem o tom, jak mohou pomoci USA.Již dříve Evropská unie uvedla, že je také připravena uvalit sankce na Rusko v případě útoku na Ukrajinu, nevztahují se však na plyn a Nord Stream 2.

„Má Katar volné kapacity ke zvýšení produkce LNG? To je čistý bluf,“ řekl Aleksey Grivach , zástupce ředitele Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF) .

Jak uvedl EADaily , v lednu klesl ruský export plynovodu do Evropy na rekordní minimum – na 250 milionů metrů krychlových denně. A mezi důvody, jak poznamenali experti, mohla být evropská pomsta za to, že tváří v tvář vysokým cenám plynu Gazprom nepřihodil na trh další objemy. Norsko a Nizozemsko tak udržují dodávky na vysoké úrovni, navzdory tržním cenám. A odborníci vyhodnotili, že by to mohla být politická pozice Evropské unie, aby nakupovala ze svého.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)