Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

V boji proti „Nord Stream - 2“ se USA chovají jako na Divokém západu!

V boji proti „Nord Stream - 2“ se USA chovají jako na Divokém západu!

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma.

Ilustrační foto
26. září 2020 - 04:20

Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Mike Pompeo v rozhovoru pro německé noviny Bild uvedl, že Spojené státy vytvářejí koalici proti dokončení výstavby Nord Stream 2, která podle všeho bude zahrnovat Spojené království, Polsko, Švédsko, tři pobaltské země, Rumunsko a některé evropské struktury. Podle Dumy Washington utváří „koalici ekonomických banditů“, protože Amerika tak eliminuje konkurenční ruský plyn a uvolňuje cestu pro svůj zkapalněný plyn v Evropě.

Jak konstatují bulharské noviny, Spojené státy se špinavým způsobem snaží eliminovat svého ekonomického rivala pomocí nátlaku, vydírání a nehospodářských mechanismů - jako za dnů Divokého západu. Autor materiálu dále píše, že Washington svým jednáním vystupuje proti euroatlantickým hodnotám, protože zasahuje do volného obchodu, volného pohybu zboží a kapitálu, které jsou jejich alfou a omegou.


Do konce „proudu“ zbývá už jen 160 km. Polovinu projektu financují společnosti z Německa, Velké Británie, Nizozemska, Rakouska a Francie, druhou polovinu financuje Gazprom. A pokud koalice donutí kancléřku Angelu Merkelovou zastavit projekt, ukáže se, že investované miliardy byly promarněny. Plus další miliarda nebo více, pokud se Rusko rozhodne žalovat Berlín za ušlý zisk. Autor tedy píše, že ve svém úsilí koalice zlikviduje nejméně 12 miliard eur.

Jak autor článku uzavírá, argument, že Putin pomocí ruského plynu svrhne vlády v západní Evropě nebo vytvoří nové, může projít pouze u žáčků základních škol. Amerika vydírá koalici a snaží se nejen eliminovat konkurenta, ale také zasadit úder energetické a ekonomické suverenitě Německa a Evropy jako celku a nadále je držet na krátkém vodítku.

(kou, prvnizpravy.cz, duma.bg, foto: arch.)