Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

WP: Zatímco Trump rozsévá tweety a hrozby, Putin jedná!

WP: Zatímco Trump rozsévá tweety a hrozby, Putin jedná!

Během dvou týdnů nového roku se Vladimir Putin podařilo podniknout řadu důležitých kroků a uspořádat setkání se světovými vůdci, napsal hořce The Washington Post.

Donald Trump, prezident USA
17. ledna 2020 - 11:06

Obsah materiálu je typickým příkladem zjednodušeného ideologického vidění světa: USA je pochodeň pokroku a stability, zatímco Rusko utápí svět do neštěstí. A tuto charakteristiku prý Trump jen kazí. Nostalgie za naprostou dominací USA, prosazovanou násilím, je vskutku ohromující.

Podle novinářky The Washington Postu, „zatímco prezident Trump tráví svůj čas urážlivými tweety a hrozbami zahájení války na Blízkém východě, Rusko toto vakuum vyplňuje v mezinárodní diplomacii.“

Nový rok 2020 se právě začal, ale během této doby se již Vladimir Putin dokázal setkat s Bašárem Asadem, otevřít „Turkish Stream“, přijmout Angelu Merkelovou, mluvit po telefonu s vůdci Kataru a SAE a vést jednání mezi bojujícími stranami konfliktu v Libyi, vypočítala autorka článku ve The Washington Postu Asley Aydintasbasová. Podle něj je to napjatý program pro každého vůdce a vypovídá o tom, jak funguje nový světový řád.

„Zatímco prezident Trump utrácí svůj čas urážlivými tweety a vyhrožováním zahájením válek na Blízkém východě, Rusko toto mezinárodní vakuum vyplňuje," napsala autorka článku. V případě Libye je ukončení krvavého konfliktu na evropských hranicích důležitou věcí. Může přimět Evropany přemýšlet o tom, jak spolupracovat s Ruskem v otázkách energetiky a bezpečnosti. „Jak Evropa přemýšlí o tom, jak se svět bude vypadat po Americe, Rusko získává prestiž, kterou nikdy nemělo," poukázala novinářka.

Podle autorky článku bylo Rusko vždy považováno za destruktivní mocností, zatímco Spojené státy prý zavedly pořádek v různých částech světa. Jako příklad uvedla novinářka vznik poválečnou jednotu evropských zemí, údajnou podporu demokracii po rozpadu Sovětského svazu, rovnováhu v Asii a dokonce i pokusy transformovat režimy Blízkého východu k lepšímu. Nyní se autorce zdá, že se vše obrátilo vzhůru nohama (je téměř neuvěřitelné číst o „pokusech transformovat režimy Blízkého východu k lepšímu“, zapomínaje na potoky krve a statisících mrtvých, zapomínaje, že země postižené americkou intervencí byly uvrženy do chaosu občanských a sektářských válek a nekonečných proudů uprchlíků – pozn. red.)

Rusko se pokouší skočit co nejvýše ve věcech ekonomiky a diplomacie, napsala novinářka, ale už to má dopad na průběh událostí. V Sýrii Rusko změnilo průběh války, kterou Spojené státy sledovaly z dálky. Na Ukrajině Rusko pošlapalo kyjevské sny o Evropě, tvrdí autorka. Ve Venezuele zůstal Nicolas Maduro u moci díky podpoře Moskvy. „Na Středním východě je Putin vůdcem, s nímž si chtějí dělat selfies."

USA hovoří o úpadku hegemonie dlouhou dobu, již v roce 1988, poznamenala autorka článku. Trump však nevěří v liberální světový řád vedený Spojenými státy. Zbavil Spojené státy diplomatické moci a podkopal myšlenku globální úlohy Spojených států. Amerika může mít stále potenciál pro znovuzrození, ale podle Trumpa si to nepřeje: Spojené státy již nevěří ve své vlastní myšlenky.

S budoucností Libye zatím není vše jasné. Pokud Putin dokáže dosáhnout příměří, stane se Libye další rozdělenou zemí. Takže se Syřané museli smířit se životem se svým „mučitelem“ a Ukrajinci - opustit evropskou integraci, napsala ztrápená duše v novinách

Novinářka Washington Postu nakonec kritizovala samotný světový řád, který prý chce Rusko formovat. Podle ní se bude jednat o svět, ve kterém silný řídí slabé a zabírá jeho území, pokud se naplní - „nešťastný a nestabilní svět“, dodala v duchu řecké tragédie (z uvedeného není příliš jasné, čeho si novinářka žádá, ale patrně jedinou alternativou, která by to změnila, je rozpoutat okamžitě válku s Ruskem na evropském a syrském území, stejně tak postupovat proti Číně a smést vojenskou silou Írán a stejně tak KLDR. Zbytek bomb hodit na Turecko a Libyi ponechat v občanské válce dokud se nevybijí. Washington post, který se staví do role obhájce liberálního světa, který přesněji znamená, že se všechny země "liberálně" podřídí vůli a zájmům USA, a to i násilím, totiž Trumpovi tleská jen v jedné oblasti - při růstu obludných nákladů na armádu - pozn. red.)

Lze se jen divit, že WP vůbec takový výpotek zveřejnil.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)