Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

WSJ varuje Američany: Vemte si lekci z koronaviru v Evropě!

WSJ varuje Američany: Vemte si lekci z koronaviru v Evropě!

Po první karanténě začala epidemie upadat a země EU otevřely své vnitřní hranice - turisté však s sebou přinesli novou mutaci viru a vyvolali druhou vlnu COVID-19.

Ilustrační foto
26. listopadu 2020 - 11:06

Uvádí to The Wall Street Journal s odvoláním na vědeckou studii. Vědci našli první ohniska mezi pracovními migranty ve Španělsku, poté se tato varianta koronaviru rozšířila do dalších měst díky mladým lidem a cestovatelé ji rozšířili do dalších evropských zemí.

Zdálo se, že v létě udržovala Evropa situaci s COVID-19 pod kontrolou, takže úřady umožnily obyvatelům cestovat volněji - turisté se však s virem vrátili domů a vyvolali nová ohniska nákazy, píše The Wall Street Journal. S blížícím se Dnem díkůvzdání je americké mezistátní cestování v plném proudu, přičemž nový výzkum šíření druhé vlny koronaviru v Evropě slouží jako lekce pro všechny země.

Mnoho evropských regionů dosáhlo takových úspěchů, které byly uvedeny jako příklady, ale tyto úspěchy byly krátkodobé. Podle práce vědců ze Švýcarska a Španělska, kteří studovali genetickou mutaci viru 20A.EU1, lze začátek druhé vlny připsat propuknutí choroby mezi zemědělskými pracovníky, kteří žijí ve stísněných podmínkách ve španělských oblastech Katalánska a Aragonu. Poté se virus rozšířil do okolních měst a celé země a turisté jej přinesli do svých domovů.

Jak je uvedeno ve vědecké studii, nová mutace byla poprvé objevena v červnu a červenci - jen několik týdnů po zrušení prvního kola karantény. Do konce října byla tato varianta často nalezena ve vzorcích genomu viru odebraných k analýze z různých evropských zemí. Ve Španělsku to představovalo 80% zkoumaných vzorků, ve Velké Británii - 90%, v Irsku - 60%, 30-40% ve Švýcarsku a Nizozemsku, stejně jako významné procento ve Francii, Itálii a dalších zemích.

Tato zjištění spolu s dalšími řetězci infekce z letní turistiky vedou k závěru, že rychlost návratu epidemie je z velké části podporována cestováním bez náležitých preventivních opatření. Předtím, než evropské země zavedly bezpečnostní protokoly pro řešení infekcí, adekvátní testování nebo vynucené karanténní předpisy, odletěly miliony lidí do celého světa, aby se vzpamatovaly ze stresu z domácí izolace.

Článek vysvětluje, že mezinárodní cestování je široce uznáváno jako rizikový faktor pro šíření viru: tímto způsobem se vypuknutí choroby v čínském Wu-chanu stalo pandemií. Na jaře většina zemí na světě dočasně pozastavila hraniční přechody, kromě cest z dobrých důvodů. Některé asijské země (Jižní Korea, Japonsko, Singapur) zvládly pandemii lépe než na Západě: dodržovaly přísná omezení na mezinárodní úrovni a vyžadovaly, aby hosté při příjezdu podstoupili testy na koronaviry a často je nechali v povinné karanténě. Nový Zéland a Austrálie se chránily před infekcí hlavně prostřednictvím svých uzavřených hranic. V Norsku a Finsku, kde byl v Evropě zaznamenán minimální počet obětí COVID-19 na obyvatele, zvolili podobný přístup: požadovali negativní výsledky testů a usadili je ve speciálních hotelech pro karanténu. EU zavedla zákaz cestování bez pvážného důvodu z kteréhokoli místa na světě.


Když Evropa v létě restartovala svou ekonomiku, většina zemí se rozhodla otevřít vnitřní hranice: počet infekcí se snížil díky karanténě a odvětví cestovního ruchu utrpělo ztráty. Rychlost, s jakou se to stalo, odráží téměř posvátné přesvědčení Evropské unie, že hranice mezi členskými státy jsou přežitkem minulosti a jejich nouzová obnova by měla brzy skončit. Španělská vláda vyjádřila přání pomoci v cestovním ruchu, který je v kómatu: ministr zahraničí Manuel Muñiz vyjádřil důvěru v to, že toto rozhodnutí bylo učiněno na základě „jasných důkazů, že epidemiologická křivka dosáhla vrcholu a není nebezpečné otevírat hranice“.

Místo testování v plném rozsahu na letištích nebo povinných karantén se evropské úřady spoléhaly na místní zdravotní systémy zadržování ohniska nákazy, ale místní systémy pro testování, sledování kontaktů a izolaci dopravců se teprve vyvíjely. Masová turistika v Evropě letos v létě vyvolala obavy, že propuknutí koronaviru na jednom místě by se mohlo rychle přenést na druhé. Rekreanti v Chorvatsku a na ostrovech Itálie a Řecka přinesli první infekce na místa, kde téměř nikdy neexistovaly. Virus se šířil přes bary a večírky a poté se vracel domů do dalších měst v Evropě.

Publikace však zdůrazňuje, že letní cestování nebylo jediným důvodem druhé vlny koronavirů ve Starém světě: systémy testování, sledování a izolace v těchto zemích byly často méně účinné než ve východní Asii a populace kvůli únavě přestala dodržovat sociální vzdálenost.

Nárůst nákazy ve Španělsku zvýraznil další slabý článek v evropském obranném mechanismu: závislost na pracovních migrantech, kteří často dostávali nízké mzdy a žili ve špatných podmínkách. Vědci zjistili, že k prvnímu velkému vypuknutí mutace 20A.EU1 došlo v červnu na venkově Aragonu a Katalánsku, kde se každé léto vyskytuje zhruba 40 tisíc pracovníků (většinou z Afriky nebo východní Evropy), aby sbírali peckové plody. Iñaki Comas, výzkumný pracovník španělské státní vysoké rady pro vědecký výzkum, je přesvědčen, že tato varianta viru s největší pravděpodobností obíhala s nízkou frekvencí po celé zemi a byla zaznamenána až při prvním vážném propuknutí nemoci. „Neschopnost chránit tuto zranitelnou populaci je nejen poškodila, ale také učinila všechny ostatní zranitelnějšími," uvedl odborník.

Podle španělského ministerstva zdravotnictví bylo u pracovníků ve společnostech zabývajících se ovocem a zeleninou od konce června zjištěno 195 ohnisek koronaviru, z nichž každé postihuje v průměru 39 lidí - což je největší počet ze všech kategorií. Virus se rychle šířil lokálně a mladí Španělé přispěli k nové fázi infekce: obnovili svůj předkaranténní životní styl a kvůli omezení práce barů se shromažďovali na ulicích nebo doma. V polovině srpna se počet nových případů COVID-19 na 100 tisíc obyvatel ve Španělsku zvýšil na 115, což bylo mnohem více než v jiných zemích: Francie - 15, Velká Británie - 29, Německo - 15 a Itálie - 8.

Podle Národního statistického úřadu navštívilo Španělsko od června do srpna 5,1 milionu zahraničních turistů, z toho 643 tisíc ze Spojeného království. Spojené království umožnilo neomezené cestování do a ze Španělska do 25. července, kdy nárůst infekcí tlačil na britské úřady, aby zavedly dvoutýdenní karanténu pro lidi vracející se z této země. Navzdory tomu se nová varianta viru šířila ve městech v severozápadní Anglii, jižním Walesu a Londýně.

Na konci srpna se počet shluků nemocí v Anglii zvýšil: lidé, včetně vracejících se turistů, si užívali letních setkání v hospodách a restauracích, která pouze podmíněně dodržovala sociální distanční opatření. Bývalé tovární město Bolton na severozápadě země bylo jedním z prvních, které bylo vážně zasaženo. Počátkem září bylo na 100 000 obyvatel potvrzeno 120 případů, což je nejvyšší míra v zemi. Místní zdravotní úřady zjistily, že vypuknutí začalo kvůli skupině mužů, kteří v srpnu navštívili španělskou Ibizu. Po svém návratu neměli karanténu, ale nadále se bavili a procházeli bary.

Nárůst poptávky po testování vedl Spojené království k vyčerpání všech svých rezerv. Nemocnice se brzy začaly znovu plnit pacienty s koronaviry, dodává The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)