Svátek má: Radoslav

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

Čeští vojáci pod diktátem Bundeswehru

Ministerstvo obrany v čele s Martinem Stropnickým se opět předvedlo.

Nevím, jak funguje náčelník generálního štábu, ale většina občanů naší země potichu toleruje, že pan ministr opravdu neumí velet a armádě rozumí asi jako... (každý si doplní po svém). A mohli jsme se o tom přesvědčit.

Teď jsme ovšem v dalším šoku, ministr obrany znovu překonal i sám sebe, a to, když podepsal dohodu o přidružení české čtvrté brigády rychlého nasazení k velení německé obrněné divize. A nepokoušejte se mne, prosím, přesvědčit, že mám špatný překlad. Co z toho vyplývá? Jedině ostuda!

Podřízení naší armády Bundeswehru si u nás nedovolil nikdo od roku 1945. Teď ale zřejmě nastala jiná doba. Německý Bundeswehr získává dohodou velení nad českou brigádou, a to údajně bez jakýchkoliv limitů a právních omezení. Mohl by to být naprostý diletantismus, ale také zlý záměr, ostuda pro nás všechny a neskutečné ponížení těch, kteří vybojovávali naši svobodu.

Jak tohle ministr Stropnický vysvětlí? To není role v nějakém seriálu. Je to úplně jiné. Naše armáda si přece zaslouží mít v čele někoho, kdo její problematice rozumí. V tomto ohledu však Martin Stropnický není ministrem na svém místě a těžko bude kdy vhodným kandidátem na toho, kdo má dbát na naši obranu a bezpečnost. Jen hrát si na ministra nestačí.

Nejsmutnější je, že tím trpí zas a jen armáda, nikdo jiný. Když pominu absurdnost podepsané dohody, mohu ke spojení s Bundeswehrem dodat snad jen jediné, že tohle by nesnesl ani pověstný český „švejkismus“, který je jinak věčný…

Vojtěch Filip