Svátek má: Radoslav

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

O neschopnosti a neochotě nést odpovědnost

Roky se táhnoucí kauza kolem společnosti Promopro, která žel v roce 2009 zajišťovala během českého předsednictví EU dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech, vyjde českou vládu na neuvěřitelných 848 milionů korun.

Ty úřad zaplatí z vládní rozpočtové rezervy a část z uspořených prostředků z minulých let (let, kdy už tam opravdu někteří korupčníci nebyli).

I když je v celé kauze obžalováno několik lidí, jedna důležitá osoba mezi nimi chybí, a to Alexandr Vondra (ODS), který byl v té době místopředsedou Topolánkovy vlády pro evropské záležitosti a jehož vládní sekce o zakázce rozhodla. Podle finančního úřadu porušil tehdy Úřad vlády rozpočtovou kázeň. Zakázka totiž neprošla výběrovým řízením. A co více, podle policie si společnost Promopro mohla za poskytování služeb neomezeně diktovat ceny. Také si velkou část prostředků odeslala na účty lesnické společnosti do Rakouska, na co, se asi nedozvíme. Že by rezonanční dřevo?

Žel, i přes tato neuvěřitelná odhalení celé této podvodné kauzy, ze kterých musí každému přecházet zrak, vychází Alexandr Vondra bez jakéhokoliv trestu, bez obvinění…

Z vysoké politiky nakonec musela sesadit Vondru až sama veřejnost, když zcela propadl v senátních volbách. Ano, odešel, ale odvahu nést odpovědnost za tuto kauzu, která je urážkou nás všech, kteří platíme daně, však zřejmě nehodlá.

Vojtěch Filip