Svátek má: Dita

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Petr Bezruč k nám neodmyslitelně patří

Ve světle posledních událostí mám několik důležitých návrhů, jež jistě ocení především lidé na severní Moravě, kteří jsou obtěžováni existencí objektů pojmenovaných podle básníka Petra Bezruče.

Takže: kulturní domy v Opavě a Havířově by si pro své názvy měly najít jiného, tedy »skutečného« velikána, a zbavit se jména tohoto slezského barda.

Taktéž studenty frýdecko-místeckého gymnázia bychom neměli mást jménem »nevýznamného« Bezruče a školu pojmenovat ideálně po hvězdě nějakého sitcomu pro teenagery. A ostravské Divadlo Petra Bezruče? Návrh změny názvu ponechám na kreativitě herců.

Připadá vám tento nápad absurdní? Rozumím, to mně také. Ale nemělo by, pokud znáte hrozící osud Červeného domku v Kostelci na Hané, kde básník dlouhá léta žil. K mé lítosti chátrající objekt ministerstvo kultury vyškrtlo ze seznamu kulturních památek. Údajně proto, že je význam Petra Bezruče jako básníka přeceňován. Vysvětlení tohoto rozhodnutí zavání politickým motivem. Literátův společensko-historický význam byl totiž prý zásadní za minulého režimu, teď už ne. To tvrdí hejtman Jiří Rozbořil. Já k tomu mohu říct jen: Nesouhlasím. Nesouhlasím s krokem ministerstva, které tak učinilo na popud vedení Olomouckého kraje. Nesouhlasím s úvahou kraje dům zbourat. A už vůbec nesouhlasím s dehonestací básníkova významu.

Nevím, jestli se v dohledné době dostanu na koncert krajana Jarka Nohavici, ale kdybych se na něj dostala, asi bych se ho zeptala, jak se mu zpívá písnička s textem z básně od této »literární nuly«. Song se shodou okolností jmenuje Kdo na moje místo? Jako by tahle otázka zněla z domu, který chce vedení Olomouckého kraje zdemolovat. Co má mezeru mezi domy nahradit, to zatím neprozradilo. Nepochybně na tom kraj spíše vydělá, než kdyby investoval do oprav. Zachování historického a kulturního odkazu by se ale nemělo vyvažovat penězi.

Kateřina Konečná

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
48%