Svátek má: Ambrož|Benjamín

Komentáře

Týden ve znamení Fedu a ČNB

Začíná týden ve znamení Fedu a ČNB.


Americká centrální banka by měla ponechat sazby beze změny. Na svém jednání bude pravděpodobně probírat zejména dopady fiskálního stimulu na růst v tomto a v příštím roce. Zasedání je ovšem bez tiskové konference a nové prognózy a doprovodný komentář sám o sobě nemusí doznat velkých změn. Očekáváme nadále ještě dvojité zvýšení sazeb v tomto i v příštím roce na konečných 2,75%.

Pro Fed bude v tomto týdnu také zajímavé sledovat inflaci - preferovaný index (core PCE) by měl poprvé po deseti letech dosáhnout úrovně 2%. Právě rostoucí sázky na inflaci, podpořené navíc vysokými cenami ropy, hnaly v uplynulých týdnech vzhůru “sázky na inflaci”. Americký desetiletý výnos se dostal do těsné blízkosti 3% a uvidíme zda po zveřejnění inflačních čísel a zasedání Fedu sebere sílu na posun dál.

V Česku ČNB mezitím (ve čtvrtek) sice sazby nezvýší, ale zveřejní novou prognózu a naznačí, co čekat po zbytek roku. Počítáme s tím, že bude muset především přepsat výhled na inflaci a na korunu. Inflace by měla být nižší pro tento rok, ale vyšší pro příští. Zatímco koruna pravděpodobně bude celkově o něco slabší. I díky tomu by prognóza mohla ukazovat na jeden růst sazeb na přelomu roku. V našem základním scénáři počítáme právě s jedním růstem sazeb ve čtvrtém kvartále.

Velkou neznámou ovšem zůstává stále ECB, na kterou se čeští centrální bankéři v posledních měsících čím dál více ohlíží. A není se čemu divit, další výrazné narůstání úrokového diferenciálu mezi Českem a eurozónou asi nebude mít v centrální bance příliš fanoušků...

Jan Bureš

Nejčtenější