Svátek má: Milada

Komentáře

Zahraniční obchod za září překonal i ty nejoptimističtější odhady

Zářijová čísla zahraničního obchodu jsou opravdu impozantní.

Zveřejněný přebytek ve výši 34,4 mld. Kč výrazně překonal nejenom průměrné tržní očekávání (17,5 mld. Kč), ale i náš nejoptimističtější odhad na trhu (27,5 mld. Kč). Oproti loňskému září je celkový přebytek vyšší o 14,4 mld. Kč.

Silný výsledek tuzemského zahraničního obchodu za září jenom podtrhuje rychlé oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí. To již naznačil předběžný odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný před týdnem. Ten ukázal na mezičtvrtletní růst ve výši 6,2 %, čímž opět výrazně překonal tržní konsensus. Vývoj jednoznačně odpovídal růstovému profilu ostrého V, kdy po výrazném propadu během druhého čtvrtletí v souvislostí s jarní pandemií koronaviru přišel ve třetím čtvrtletí rychlý obrat k lepšímu.

Povzbudivé je, že se v září dařilo našemu nejdůležitějšímu odvětví – automobilovému sektoru. Zejména poptávka v zahraniční, kde se registrace nových aut v podstatě dostaly zhruba zpět na předkoronavirovou úroveň, se podepsala na tom, že zářijový přebytek v bilanci motorových vozidel byl o 6,10 mld. Kč vyšší než před rokem. A hlavní zásluhu na tom mají o 4,69 mld. Kč vyšší vývozy osobních automobilů.

Tradičně největší podíl na úspěchu má obchod se státy Evropské unie. Zářijový přebytek zde činil 72,2 mld. Kč a oproti loňskému září byl o 11,5 mld. vyšší.

Po srpnu, který byl do určité míry ovlivněn celozávodními dovolenými, znamenalo září plný návrat do pracovního procesu. Meziměsíční tempo vývozů tak dosáhlo 5,1 %, dovozy pak byly vyšší o 2,9 %. Bez ohledu na pandemii byly zářijové vývozy vyšší i než před rokem, a to o 2,2 %. Dovozy byly naopak o 2,3 % níže.Závěr roku bude i v mezinárodním obchodě poznamenán současnou vlnou pandemie a návazných restriktivních opatření. Dopad by ale zdaleka neměl být tak silný jako na jaře. Jednak se dosavadní restrikce přímo nedotýkají průmyslu a pak také nejsou do takové míry ochromeny výrobní řetězce v souvislosti s uzavřením hranic, jako jsme viděli na jaře.

Letošní celoroční výsledky pandemií koronaviru samozřejmě poznamenány budou. Po loňském přebytku ve výši 143 mld. Kč pro letošek předpokládáme 76 mld. Kč. Exporty podle naší prognózy klesnou o 7,9 % a importy o 8,3 %.

Měsíční bilance českého zahraničního obchodu, mld. Kč


Zdroj: ČSÚ, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
 
Jan Vejmělek


Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%