Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Čermák: Fed vidí sazby nad 5 %, trh však stále nesouhlasí

Čermák: Fed vidí sazby nad 5 %, trh však stále nesouhlasí

Úrokové sazby Fedu se sice vyšplhaly již do intervalu 4,25-4,5 %, ale šéf americké centrální banky si stále nemyslí, že jsou na dostatečně restriktivní úrovni, píše v komentáři Jan Čermák, analytik ČSOB.

Jan Čermák, analytik ČSOB
15. prosince 2022 - 12:20

Přesně takový obrázek poskytuje i nová prognóza úrokových sazeb Fedu, která vidí jejich vrchol v roce 2023 v intervalu 5,0-5,25 %, což je pochopitelně podstatně výše, než jak to vidí dolarová výnosová křivka. A to je právě kámen úrazu, který musí Fed iritovat, neboť trh (na rozdíl od centrální banky) počítá s tím, že oficiální úrokové sazby půjdou dolů již příští rok. Jinak řečeno, tzv. finanční podmínky jsou v americké ekonomice uvolněnější, než by si J. Powell & spol. přáli. I proto nová úroková prognóza Fedu implikuje restriktivnější trajektorii, ačkoliv po říjnových a listopadových inflačních číslech spí vedení centrální banky přece jenom klidněji.

Co se týká nové makro-prognózy, tak tu Fed přepsal přece jenom výrazněji, než by se dalo čekat. Tentokrát zaujme především odhad míry nezaměstnanosti, která by měla vzrůst z dnešních 3,7 % na 4,6 % na konci roku 2023. Zvýšení o téměř jeden procentní bod u míry nezaměstnanosti během jednoho roku nemůže značit nic jiného než regulérní recesi. Tento vzkaz Fedu si pak lze přeložit jediným možným způsobem - takto silné ochlazení trhu prácebude zapotřebí k tomu, aby se inflace vrátila ke dvouprocentnímu cíli (k tomu má přitom dojít až v roce 2024, resp. zcela přesně má být inflace na 2 % dokonce až v roce 2025). Dodejme, že šéf Fedu Powell na tomto místě několikrát zdůraznil, že i podle dalších indikátorů (mimo míru nezaměstnanosti) zůstává trh práce stále extrémně utažený a právě proto bude nutné úrokové sazby vyšroubovat výše, než vedení Fedu odhadovalo v září.Ať již z nové prognózy či z tiskové konference J. Powella mělo zřejmě vyplynout, že Fed je stále nastaven velmi jestřábím způsobem. Nicméně z tržní reakce není příliš jasné, že by se tato komunikace americké centrální bance povedla. Trh totiž sází na to, že Fed na dalším zasedání (1. února 2023) v tempu zvyšování úroků dále zpomalí a zvýší sazby jen o 25 bazických bodů. Tento tržní názor J. Powell na své tiskovce explicitně nerozporoval, tudíž se může snadno stát, že finanční podmínky budou i nadále uvolněné, byť si to centrální banka nebude přát. Pokud pak budou konjunkturální data i nadále silná, budou muset američtí centrální bankéři svoji rétoriku znovu přitvrdit a dostat zvýšení o +50bps v únoru zpátky do dolarové výnosové křivky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374