Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Baťa:Na základě čeho mluví profesor Fiala za celou občanskou veřejnost?

Baťa:Na základě čeho mluví profesor Fiala za celou občanskou veřejnost?

Seznam Zprávy spustily velkou volební anketu „Otázka pro příštího premiéra“, píše v komentáři bloger Jiří Baťa.

Jiří Baťa
4. května 2021 - 09:01

SZ se obrátil na potenciální premiéry v nové vládě po podzimních volbách, tedy na předsedu ANO Andreje Babiše, lídra koalice Pirátů a Starostů Ivana Bartoše a šéfa koalice Spolu Petra Fialu. Z těchto tří osobností mě zaujal názor šéfa koalice SPOLU Petra Fialy, jehož vyjádření je opravdu pozoruhodné.

„Hodnocení prezidenta Zemana lidmi mluví jasně a je co kritizovat," říká pan Fiala. Ovšem názor, že „hodnocení lidmi“ mluví jasně, je zavádějící, protože jak bývá u politiků zvykem, chtějí-li něco zdůraznit, učinit důležitým, mluví o lidech, občanech, veřejnosti, což vypadá jakoby všichni, ale zpravidla to bývá jen hrstka příznivců. Tak je to i v případě hodnocení prezidenta. Lidé jsou sice i ti, které má pan Fiala na mysli, ale rozhodně to nejsou lidé, kterými chtěl pan Fiala naznačit značný počet lidí, kteří hodnocení vydávají za negativní.

Prezident neuklidňuje veřejnost a nechová se jako sjednocující hlava státu.Čímpak by asi měl prezident uklidnit veřejnost? Že bude sdílet jeho-jejich názory? A pokud se nechová jako hlava státu, chce jej pan Fiala školit nebo vychovávat, jak sjednocovat národ?

Situaci jitří, záměrně lidi rozděluje, uráží. Ne prezident, ale opozice jitří a záměrně lidi rozděluje, i když je celkem logické, že není společnosti, ve které by občané unizono stáli   a podporovali názory kohokoliv, tím méně v případě pana Fialy. Ne lidi, ale pravicovou opozici uráží, či spíše vytáčí, když není po jejich, když prezident Zeman jedná podle svého rozumu a uvážení.  A to, že má rozum a jedná uváženě je to, co politiky uráží!Nyní v kritické chvíli mlčel, nepostavil se jasně „na stranu národa“. Tak to není! Prezident nemlčel, jen neřekl, co chtěl on, resp. oni slyšet a v tom je ten problémy! Prezident se totiž především (a znovu) nepostavil na tu stranu, na kterou by chtěli, aby se postavil, tedy na jejich stranu, za jejich názory, postoje, kritiku, odsouzení Ruska za „teroristickou“ činnost na území České republiky!

Pro ústavní žalobu jsme už hlasovali (v září 2019), neprošla, říká smutně koaliční šéf SPOLU. A doplňuje a současně potvrzuje výše uvedené skutečnosti, že „ v  současné Poslanecké sněmovně kvůli zemanovské většině má malou naději na úspěch“!  Kde je ta kalkulovaná množina lidi, občané, veřejnost, která by přesně vyjádřila nepřesný počet? Pan Fiala musel a jistě velmi nerad říct, že v PS (a nejen tam) je většina pro Zemana!

Tady to ale řekl, protože musel, na plnou... hubsta! Jindy ale pan Fiala s oblibou používá výhodnější množinu lidé, občané, veřejnost, protože to lépe vypadá a nic to neříká o počtu nebo množství! Nu, i to je svým způsobem součást politiky, ať se nám to líbí, nebo ne!
    
Nutno podotknout, že o nic lépe nebo s větším porozuměním pro slova prezidenta se vyjádřil lídr Pirátů Bartoš, který vlastně řekl totéž, jen jinými slovy. Premiér Babiš „zažil“ rozum a na otázku SZ raději nereagoval a neodpověděl. Zřejmě věděl proč a udělal dobře!

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)