Svátek má: Ambrož|Benjamín

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Štefec: Je to úmysl a nebo pan náměstek skutečně neví?

Jaroslav Štefec: Je to úmysl a nebo pan náměstek skutečně neví?

<< VIDEO >> Předtočený rozhovor pro ČR Plus. Zůstalo nevyřčeno mnohé, mimo jiné fakt, že pan náměstek buď skutečně neví, jak to na resortu skutečně fungovalo, nebo úmyslně nehovořil pravdu ve věci výdajů na mise.

Jaroslav Štefec
25. září 2021 - 04:20

V případě, kdy máte 48 % (skutečně bojeschopných) jednotek armády připravovaných na výjezd do misí, nespraví to miliarda ročně. Reálné náklady na "Afghánské dobrodružství" českého státu (protože to nebyla věc armády - ta musí jít tam, kam ji politici pošlou) se pohybují kolem půl bilionu korun, počítaje v to i náklady na zanedbaný výcvik a modernizaci a nutnost znovu vystavět (za hubičku rozprodanou a zničenou) chybějící infrastrukturu, píše Jaroslav Štefec na facebooku.

Odchod vojsk NATO z Afghánistánu rozproudil debatu o významu zahraničních misí. „Zákon o Armádě České republiky jasně určuje, že prioritou je připravovat se na obranu České republiky. A teprve pak pomáhat spojencům v rámci Aliance,“ říká bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování a bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec. Bývalý náměstek ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomat Daniel Koštoval je přesvědčen, že musíme dělat oboje.


(rp,prvnizpravy.cz,fb,youtube,foto:arch.)