Svátek má: Hynek

Politika

Velikost textu:

Odvolá Zeman premiéra Fialu? Odpůrci vlády v to věří

Odvolá Zeman premiéra Fialu? Odpůrci vlády v to věří

Organizátoři protivládních demonstrací vidí naději v takřka deset let starém výroku prezidenta Miloše Zemana, že mu ústava umožnuje odvolat vládu. 

Prezident Miloš Zeman
1. října 2022 - 12:25
Během září se v Praze a na jiných místech konala řada protivládních demonstrací, z nichž mezi největší patřily ty na Václavském náměstí, kde se proti vládě sešlo kolem sto tisíc nespokojených občanů z celé České republiky. 

A prezident Miloš Zeman jim svým dávným výrokem dal nadějí, že může vládu odvolat. A nyní se k tomu organizátoři protivládních protestů upínají. 

Organizátoři protivládních protestů chtějí vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal kabinet Petra Fialy. Nechávají podepisovat petici. Podle ústavních právníků hlava státu nic takového udělat nemůže. Zeman ale v roce 2013 prohlásil, že takové právo mu extenzivní výklad ústavy dává.

Organizátoři demonstrací proti vládě chtějí 12. října předat prezidentovi petici za odvolání vlády. „Vláda Petra Fialy neplní své zákonné povinnosti k zajištění bezpečnosti obyvatelstva a zajištění ekonomické stability,“ odůvodňují to v textu petice.


Petice se odvolává na ústavní článek 62, který hlavě státu dává pravomoc jmenovat a odvolávat předsedu a další členy vlády. Podle ústavních expertů to ale neznamená, že by to Miloš Zeman mohl udělat svévolně. Přiznávají však, že článek není šťastně formulovaný.

„Nad tím se občas vede debata, jestli je to chyba, nebo úmysl, jak se to myslelo. Podle mého soudu tam žádný úmysl nebyl, protože kdybyste prezidentu republiky přiznal samostatnou kompetenci odvolávat předsedu vlády, činíte z něj prezidenta silnějšího než například ve Francii,“ řekl k věci ústavní právník Jan Kysela z Univerzity Karlovy.

Také jsme psali:

Dá se očekávat, že se opět schyluje k bitvě právníků a různých politických stran. Je dokonce možné, že celá věc skončí u Ústavního soudu. Jak se zachová prezident po předání petice není v tuto chvíli jasné. Jedno se ale prezidentovi Zemanovi upřít nedá, a to že si s výkladem Ústavy umí pěkně pohrát.

(svob., prvnizpravy.cz, foto: youtube)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%