Svátek má: Rudolf

Regiony

Velikost textu:

Chytré hlavy z kraje, univerzity i nemocnice chystají očkovací centra

Chytré hlavy z  kraje, univerzity i nemocnice chystají očkovací centra

Rychlost očkování i pohodlí seniorů na prvním místě. Pohyb stovek lidí denně se v očkovacích centrech musí plánovat na vteřiny.

Chytré hlavy
20. ledna 2021 - 11:00

Jihomoravský kraj má k dispozici čerstvá data o fungování velkokapacitního očkovacího centra na Brněnském výstavišti. Odborníci, kteří proces očkování prvních seniorů ve věkové kategorii 80+ sledovali, rozebrali celý proces „do posledního šroubku“. Přesně na vteřiny zmapovali, jak dlouho trvá nejen samotné očkování, ale i zdánlivě nepodstatné detaily jako chůze seniorů a odkládání oblečení, které ale ve výsledku očkování brzdí. Teď můžou naplánovat provoz očkovacích center v regionech tak, aby se ušetřil čas a zároveň nebylo pro seniory očkování psychicky ani fyzicky náročné. Společně s hejtmanem Janem Grolichem dokonce na dnešním společném workshopu (19. 1. 2021) stavěli odborníci model centra z Lega.

„Působí to možná vtipně, ale moc to pomohlo si očkovací centrum vizuálně představit. Srovnávali jsme modely očkovacích center i z různých krajů a je vidět, že člověk od stolu to sice nějak vymyslí, ale je potřeba to ověřit praxí. Měli jsme tu lidi z provozu na Brněnském výstavišti a jejich přímé zkušenosti byly tím největším přínosem,“ okomentoval výsledky workshopu s odborníky hejtman Jan Grolich.

Hejtman doplnil, že logistika očkování je nesmírně důležitá. Více než polovina ze současně očkovaných seniorů 80+ má totiž zhoršenou mobilitu, takže je pro ně důležité zkrátit vzdálenosti, zajistit aby se mohli v prostoru jednoduše orientovat a snadno poznali jednotlivé profese očkovacího týmu. Řešila se ale taky dostatečná kapacita k parkování u samotných center nebo možnost zřízení dočasných zastávek MHD poblíž.„Praktickými tipy, nad kterými uvažujeme, jsou například výstupní prohlídka u lékaře ne po jednom, ale po 4 lidech, očkování po skupinkách, kdy se očkovaní během třicetiminutové čekací doby vzájemně kontrolují, ušetří se tak personál,“ doplnil Jan Grolich.

Velkou zátěží je administrativa. S tou nejvíce pomáhají dobrovolníci, kterých ale může být v menších městech nedostatek. Podle účastníků workshopu by řešením mohla být výpomoc skautů nebo studentů. Dobrovolníky by měli koordinovat lidé z Masarykovy univerzity, kteří s tím mají od jara zkušenosti. Vysoké učení technické zase představilo model, který vizuálně vykresluje pohyb lidí v rámci centra a dokáže tak odhalit možné nedostatky v organizaci ještě před tím, než dojde k samotnému očkování.

 Jihomoravskénovinky.cz informoval Mgr. Michal Cagala, tiskový mluvčí, Krajský úřad Jihomoravského kraje.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:jmk)