Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

Co se starším kolem? Věnujte ho dětem v africké Gambii

Co se starším kolem? Věnujte ho dětem v africké Gambii

Už počtvrté se mohou Opavané zapojit do sbírky Kola pro Afriku, která je určena na pomoc dětem z Gambie na jejich cestě za vzděláním.

Ilustrační foto
18. září 2021 - 12:00

Probíhat bude v rámci akcí Evropského týdne mobility ve čtvrtek 16. září v čase od 9 do 17 hodin, letos nově v areálu garáží (Krnovská 75C) v sousedství opavského magistrátu na Krnovské ulici. Vstup do areálu je z Vančurovy ulice“ u komína“, za branou cesta pokračuje doprava nahoru.

„Darovat můžete jak samotné bicykly, tak i reflexní vesty, helmy či cyklistické nářadí. Kola přitom nemusí být funkční, sbírají se i ta nepojízdná či jejich části,“ vysvětluje Kateřina Durčáková, koordinátorka EVVO z opavského magistrátu, která má na starosti celý Evropský týden mobility.

Společnost Kola pro Afriku, která sbírku po celé republice organizuje, darované věci následně sváží do centrálního skladu v Ostravě, kde dochází k jejich třídění a servisu. Kola, která nejsou vhodná do afrického terénu, jsou prodána, neopravitelná pak rozebrána na náhradní díly nebo sešrotována.


Výtěžek z prodeje a ze šrotovného je použit na přepravu kol v rámci České republiky i dále kamiony a lodí do Gambie, kde je do projektu zapojeno již několik desítek škol. Na českých bicyklech tu jezdí za výukou již tisícovky dětí. Ty by přitom školy často vůbec nemohly navštěvovat, protože bývají mnoho kilometrů vzdálené od jejich domovů.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)