Svátek má: Rudolf

Regiony

Velikost textu:

Kolo a procházky – oblíbené aktivity loňského roku

Kolo a procházky – oblíbené aktivity loňského roku

Kraj má už nyní k dispozici data o využívání cyklostezek na Vysočině za rok 2020 a jak ukazují nejnovější souhrnná čísla ze 12 sčítačů, narostl počet pěších i cyklistů na vybraných měřených cyklostezkách oproti roku 2019 přibližně o 15 %

Ilustrační foto
20. ledna 2021 - 11:00

„Zvýšený zájem o cykloturistiku a pěší turistiku není nijak překvapivý. Omezení cestování v souvislosti s pandemií přitáhlo zájem k domácí turistice, respektive k aktivitám, které nevyžadují dlouhý přejezd od místa bydliště. To potvrzuje i číslo za období jarního lockdownu, kdy byl zaznamenán dokonce téměř 50% nárůst cyklistů a pěších a to hlavně na rekreačních cyklostezkách,“ uvádí ke statistice krajský radní pro oblast cestovního ruchu Roman Fabeš. Vůbec nejfrekventovanějším dnem, který byl zaznamenán hned na šesti sčítačích, se stal 8. květen 2020.
 
Další prvenství bylo zaznamenáno hned o několik dnů později, 17. května padlo denní maximum na jedné z nejoblíbenějších cyklostezek na Piláku u Žďáru nad Sázavou. Sčítač se tu zastavil na čísle 3 071. Druhé nejvyšší denní maximum 2 228 uživatelů hlásí cyklostezka na bývalé železniční trati Přibyslav – Sázava a přes 2 000 uživatelů také sčítač u Luk nad Jihlavou.

Dlouhodobý zájem ukazují čísla z Havlíčkova Brodu, kde je městská cyklostezka celoročně využívána pro pohyb po městě. V absolutních číslech zde celoročně projde nebo projede nejvíce uživatelů, za celý loňský rok to bylo 320 371 lidí a vytíženost této trasy se promítá i do čísel za turistickou sezonu, tedy za období duben až září. Ze statistik vyplývá, že denní průměr za turistickou sezonu je v Havlíčkově Brodě 1 080 uživatelů, následuje Pilák s 861 uživateli za den, Luka nad Jihlavou s 626 návštěvníky a Přibyslav, kde se v turistické sezoně započetlo v průměru 602 cyklistů a pěších za den. Naopak nejnižší čísla vykazuje cyklostezka z Bystřice nad Pernštejnem směrem na Domanín, tady sčítač zaznamenal za rok 2020 jen něco málo přes 14 000 návštěvníků.


 
„Kraj Vysočina sbírá data o využívání vybraných cyklostezek od roku 2016 a z čísel je patrné, že rekreační cyklostezky jsou nejvíce využívány o víkendu, zejména v neděli, zatímco typicky městský cyklokoridor v Havlíčkově Brodě vykazuje nejvyšší frekvenci pohybu ve čtvrtek s vyšším podílem pěších,“ doplňuje radní Roman Fabeš a připomíná, že už na dalším jednání 9. února bude krajské zastupitelstvo vyhlašovat  program Fondu Vysočiny Cyklodoprava a cykloturistika 2021, ve kterém je pro letošní rok alokováno 8,5 milionu korun. Od roku 2015 bylo v rámci tohoto programu podpořeno 130 projektů a Kraj Vysočina schválil dotace ve výši 34,5 milionu korun.

Formou sčítačů s technologií EcoCounter, které se používají i na Vysočině, je v rámci celé České republiky monitorováno přibližně 100 míst na oblíbených cyklotrasách a cyklostezkách. Pro zájemce jsou republiková data dostupná na webové stránce www.mereninavstevnosti.cz.   

NovinkyVysocina.cz informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina,foto:arch.)