Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Boris Jelcin odmítl dobrý obchod s Kyjevem: Krym za plyn

Boris Jelcin odmítl dobrý obchod s Kyjevem: Krym za plyn

Bývalý místopředseda vlády a spolupracovník prvního ruského prezidenta Michail Poltoranin hovořil o odmítnutí Borise Jelcina získat Krym na počátku 90.let.

Boris Jelcin, první ruský prezident
6. května 2021 - 04:20

Podle Poltoranina Moskva plánovala uzavřít dohodu s Kyjevem, v jejímž důsledku by Rusko získalo poloostrov a na oplátku by Ukrajina na deset let dostávala plyn zdarma. Zároveň by se tento region stal „autonomií otevřenou oběma zemím“.

„Byl to dobrý obchod ... Jelcin nechtěl, říkal    „Proč se staráme o tento Krym, tento Sevastopol. V Petrohradě máme volná mola, přesuneme tam flotilu, “ řekl Poltoranin v rozhovoru s ukrajinským novinářem Dmitrijem Gordonem .Bývalý šéf prezidentské vlády Jeľcina Sergej Filatov uvedl, že představitelé Doněcka, Luhanska a Krymu, v předvečer podpisu Belověžské dohody v prosinci 1991, požádali o jejich zachování jako součásti Ruska. Podle politika Moskva v té době neposlouchala požadavky těchto regionů, protože Jelcinova administrativa „neměla čas“ vyjednávat s Ukrajinou a úřady se obávaly, „jestli  Rusko obecně přežije“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)