Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý strážce z koncentráku bude stát před soudem pro mladistvé

Bývalý strážce z koncentráku bude stát před soudem pro mladistvé

Není však jisté zda dojde k soudnímu řízení, soudy musí nejprve rozhodnout, zda je 95letý obviněný kvůli vysokému věku způsobilý k soudnímu řízení.

Vjezd do koncentračního tábora
14. července 2020 - 07:20

Bývalý strážce SS v koncentračním táboře byl obviněn z toho, že je vrahem v několika stovkách případů, oznámil tiskový mluvčí soudu ve Wupertalu.

Toto obvinění je jedním z nejnovějších soudních řízení o nacistických krutostech.

Soudní proces však dosud nebyl veden a soudy musí nejprve rozhodnout, zda je vzhledem ke svému vysokému věku způsobilý k soudnímu řízení. Německá spravedlnost obviňuje bývalého dozorce, jehož totožnost zatím nebyla odhalena. V době jeho působení v koncentračním táboře mu bylo 19 let. V té době už byl příslušníkem SS a „pracoval“ v táboře  Stutthof, který se nacházel 40 km od města Gdaňsk, v dnešním Polsku, jako dozorce.

Pokud by byl shledán způsobilým k soudnímu řízení, objevil by se navzdory svým 95 letům u soudu pro mládež kvůli jeho věku v rozhodné době.


Zatím další bývalý strážce z koncentračního tábora Stutthof, který stanul v říjnu před soudem v Hamburku, čeká na vynesení rozsudku příští týden V Hamburku byl Bruno Dey (93) postaven v říjnu před soud kvůli  vraždě 5 230 vězňů jako strážce SS v táboře Stutthof  a to v době od dubna 1944 do dubna 1945. Vyšetřovatel požaduje tři roky vězení, rozsudek se očekává 23. července.

V loňském roce státní rozhlasová společnost NDR ujistila, že v Německu stále probíhá 29 řízení týkajících se nacistických zločinů. Německá justice zejména vyšetřuje 94letou ženu Irmgard F., bývalou osobní sekretářku velitele tábora, která podle NDR nyní žije v domově důchodců severně od Hamburku.

Stutthof byl koncentrační tábor na severu Polska, poblíž svobodného města Gdaňsk. Táboru veleli Max Pauly a Paul Werner Hoppe a vězně střežilo v období nejvyšší aktivity 3000 členů SS a ukrajinských pomocných sil. Tábor Stutthof byl osvobozen až 9.května 1945, jako poslední koncentrační tábor Rudou armádou, konkrétně 48. armádou 3. běloruského frontu. V průběhu existence zde bylo uvězněno až 110 000 lidí a přibližně 65 000 jich zde našlo smrt.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)