Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Chudoba pro všechny: Soukromé vlastnictví by se mělo stát luxusem

Chudoba pro všechny: Soukromé vlastnictví by se mělo stát luxusem

<< GLOSA >> Pronajímejte, půjčujte, najímejte, sdílejte více: Lidé by měli vlastnit méně a méně. To by mělo být dobré pro klima.

Ilustrační foto
7. května 2021 - 10:10

Říká se tomu: „Společnost po vlastnictví“. Ale v zásadě je to eko-komunismus. Lidé by si měli více pronajímat, půjčovat, najímat a sdílet.

První známky toho už lze vidět všude ve městě: Půjčovna kol, půjčovna skútrů a půjčování automobilů všude kolem. Apartmány a pokoje jsou v podnájmu nebo krátkodobě přes internet a software je většinou k dispozici jako nájemní balíčky s příslušnými licencemi k pronájmu a užívání.

Ale kdo vlastní všechny tyto věci? Neznamená to, že jen málo jednotlivců a společností vlastní všechno, zatímco ostatní si musí všechno půjčit a pronajmout? Nesoustředí to velkou moc do rukou několika korporací?

V zásadě se jedná o ekologický komunismus: Chudoba a závislost pro mnoho lidí, prosperita pro pár lidí.Bohatí si mohou koupit cestu ven s kvótami CO2. Většina populace si bude muset utáhnout opasky. Cestování na dovolenou pak bude výsadou bohatých. Vlastnit auto zůstane snem pro stále více lidí. Pro mladé lidi bude stále obtížnější znovu se dostat na životní úroveň svých rodičů. To bude budoucnost… a asi nejen v Německu.

U nás možná budoucí vládní strana Piráti chce omezit mandatorní výdaje, to jsou ze značné části důchody, a zvýšit daně, jak mají v návrhu jedná se mimo jiné i o daně z nemovitosti, tzv.daň z luxusu, protože jste si něco postavili a něco vlastníte: Tak plaťte! Naopak těm, kteří se o vlastní bydlení nepostarali, dává stát podporu na bydlení.

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)