Svátek má: Radoslav

Zprávy

Velikost textu:

Erdoganova tisková služba: Končíme s WhatsApp

Erdoganova tisková služba: Končíme s WhatsApp

Erdoganova tisková služba opustila WhatsApp,  Ankara naléhá na Turky, aby v boji proti „digitálnímu fašismu“ používaly domácí aplikace.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
11. ledna 2021 - 09:01

Mediální kancelář tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana údajně uzavírá své skupiny na platformě WhatsApp kvůli obavám o soukromí. Tento krok přichází poté, co Ankara vyzvala k národnímu bojkotu aplikace pro zasílání zpráv ve vlastnictví Facebooku.

Od pondělí přechází kancelář na šifrovanou aplikaci pro zasílání zpráv BiP vyvinutou tureckou společností Turkcell, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na interní zprávy publikované ve skupinách WhatsApp.

Rozhodnutí přichází kvůli rostoucímu obavám nad plánem WhatsApp začít sdílet osobní údaje s mateřskou společností Facebook. Pravidla vstoupí v platnost 8. února a uživatelé, kteří odmítnou nové podmínky, nebudou mít přístup ke svým účtům na platformě pro zasílání zpráv.

Turecká vláda se staví nepřátelsky k aktualizovaným uživatelským podmínkám, které využívají otázky ochrany soukromí k propagaci domácích aplikací a internetových služeb.Ali Taha Koc, vedoucí úřadu pro digitální transformaci předsednictví, vydal v sobotu prohlášení, v němž varoval, že aplikace podané v zahraničí „obsahují významná rizika pro bezpečnost dat“. Vyzval turecké občany, aby přešli na „místní a národní software“, přičemž tvrdil, že tento krok pomůže Turecku chránit jeho data.