Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou mocí?

Jaký je rozdíl mezi ruskou a americkou mocí?

USA versus Rusko: Bašta demokracie a totalitního režimu. Takto jsme zvyklí porovnávat dvě bojující supervelmoci. Minulý měsíc nám dal jedinečnou příležitost otestovat objektivitu našich přesvědčení.

Ilustrační foto
27. ledna 2021 - 09:01

Leden ve Spojených státech začal velmi kontroverzní událostí: Trumpovi příznivci, kteří tvrdili, že prezidentské volby jsou zmanipulované, zaútočili na Kapitol. Pro Ameriku se tato událost stala znepokojivým precedensem, který odhalil rozsah rozdělení národa. Bylo také nastoleno mnoho dalších otázek.

Například policie zjevně nebyla připravena na útok. To je nesmysl, ale Kapitolská policie nepořádala pro důstojníky ani briefing, ačkoli přípravy na shromáždění byly zveřejněny na sociálních médiích. V budově Kongresu měl 6. ledna službu standardní počet zaměstnanců. Když vypukly nepokoje, nedostali od velitelů ani rozkazy. Šéf policie hlavního města se schoval na bezpečném místě s Mikem Pencem, poté byl donucen rezignovat.

V následujících dnech, až do inaugurace Joe Bidena, vypadal Washington se svou zelenou zónou jako Bagdád. Desítky tisíc vojáků Národní gardy blokovaly ulice a stanice metra. Za těchto podmínek existovalo hlavní město nejmocnější země na světě. Ne kvůli hrozbě útoku z Číny nebo Ruska, ale kvůli strachu z vlastních občanů.


Je těžké si představit něco takového v Rusku, kde, jak jsme kdysi věřili, má Putinův režim přísná a bezzásadová pravidla. Přestože země zaznamenala mnohem větší nepokoje, v Moskvě i přes situaci nikdo nevyhlašuje stanné právo.

Jak víte, Alexej Navaľnyj, vůdce ruské opozice, byl zatčen po návratu do země z Německa, kde byl léčen po údajném pokusu o atentát ruskou speciální službou. Zatčení nebylo žádným překvapením, protože Navalnyj byl předem zapsán na seznam hledaných. Opozice tak měla čas se připravit a masové protesty byly nevyhnutelné.


Shromáždění se přehnala po celé zemi a střety s policií byly zaznamenány v Moskvě, Petrohradu, Vladivostoku a dalších městech. Více než 3000 lidí bylo zatčeno. Pokud se vám toto číslo zdá velké, měli byste zohlednit dvě skutečnosti. Zaprvé je to počet osob zadržovaných po celé zemi. Zadruhé, pouze v hlavním městě podle Bildu bylo asi 100 000 demonstrantů, zatímco Reuters píše 40 000.

Úřady nepřijaly drastická opatření, jako jsou ta ve Washingtonu. Navíc nikdo nenazval protestující „vnitřními teroristy“, ačkoli tento termín si v poslední době tak oblíbil američtí politici.

Reakce ruských úřadů byla tvrdá, ale lze jim jen těžko vyčítat, že překročily červenou čáru. Pravděpodobně by se protest před budovou Kapitolu ve Washingtonu nezměnil v tragédii, kdyby byly donucovací orgány připraveny. Poté však FBI uspořádala skutečný hon na Trumpovi příznivce, kteří se účastnili protestů. Zde Facebook přišel na pomoc federální vládě.

Obžaloba proti Newyorčanovi Christopheru Kellymu byla možná díky povolení přístupu k jeho účtu na této sociální síti. Agenti dostali přístup k soukromým zprávám Kellyho, IP adrese, telefonnímu číslu a e-mailové adrese. Je nepravděpodobné, že by to byl jediný případ, je nepravděpodobné, že byste slyšeli kritiku těchto opatření na mezinárodní úrovni. Postavení Evropské unie je o to pokrytečtější, kde se již s demonstranty diskutuje o „dalších krocích“ proti Rusku za „tvrdé zacházení“.Existuje však další rozdíl mezi situací ve Spojených státech a Rusku, který se mnozí rozhodli ignorovat. To může být klíčovým faktorem a je obzvláště jasně vidět, že v obou zemích došlo k protestům. Shromáždění ve Spojených státech symbolizuje skutečné rozdělení společnosti. Čtyři z deseti Američanů podle průzkumu Washington Post a ABC News popírají legitimitu prezidenta. Navzdory tomu liberální politici a média nadále používají slovo „falešný“, kdykoli píšou o podvodech na voličích. Mezinárodní společenství, zjevně unavené Trumpem, obecně přijímalo Bidena s radostí a ignorovalo to, co by se jinak nazývalo krizí legitimity vlády.

V Rusku je situace úplně jiná. Opoziční protesty zde jsou protesty opozice, nikoli lidí. Nakonec nikdo nezaútočil na Kreml, když byl Putin znovu zvolen prezidentem v roce 2018, ačkoli kritici režimu prohlásili, že prezidentovi chybí skutečná podpora.

Protesty v Rusku jsou organizovány uměle, stejně jako v jiných postsovětských zemích. Navalného tým obecně upadl do jakési politické pedofilie, když začali vyzývat děti, aby jednaly. Sporné rozhodnutí vzhledem k tomu, že opozice očekávala, že policie bude reagovat na neoprávněná shromáždění. Ale jasně to odhaluje problém, který si západní komunita odmítá všimnout: demokracie v Rusku je jiná. Většina obyvatel země viděla, jak se Sovětský svaz zhroutil. Pro lidi to nebyl jen kolaps režimu, ale skutečná apokalypsa. Nikdo nevěděl, jak žít v nových realitách. Když byla země nemilosrdně vypleněna, demokracie a kapitalismus se staly synonymem rozšířeného podvodu. Putin naproti tomu uklidil tento chaos a posílil ho po celá desetiletí. Nikdo ho nebude označovat za ideálního, ale platí přísloví: „Může to být mrcha, ale je to naše mrcha.“ Lidé navíc nejsou tak slepí, aby neviděli důsledky demokratizace na Ukrajině a v Gruzii.

V blízké budoucnosti evropské země pravděpodobně zavedou nový soubor sankcí ve prospěch ochrany demokracie v Rusku, což je další zbytečný krok, jak ukazuje praxe posledních let. Uvědomění si, že zavedení západních principů přináší pouze problémy, by bylo mnohem efektivnější. Nejnovější události ve světě navíc ukazují, že totalitní metody se netýkají pouze Ruska.

(rp,prvnizpravy.cz,agravox,foto:arch.)