Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Nation: USA platí za „russiagate“ podkopáním demokracie!

Nation: USA platí za „russiagate“ podkopáním demokracie!

Spojené státy zaplatily za případ o „ruském vměšování“ do amerických voleb ne penězi, ale podkopáním demokratických institucí, píše The Nation.

Stephen Cohen, americký politolog a historik
6. dubna 2019 - 10:15

Nepotvrzená obvinění proti hlavě Bílého domu, Donaldu Trumpovi, způsobila instituci prezidenta obrovské škody, zpochybňující její legitimitu. A to nebyl konec, protože toxiny „russiagatu“ již pronikly do krevního oběhu americké elity, varuje Stephen Cohen, autor článku.

Případ o „ruském vměšování“ do amerických voleb se stal „bezprecedentním politickým skandálem v historii USA“, píše historik a profesor Stephen Cohen na stránkách Nation. Přičemž ho mnoho vysoce postavených důstojníků tajných služeb, politiků, novinářů a dalších vlivných lidí „zahřívalo a rozdmýchalo“.

„Omluví se teď, jak to vyžadují pravidla slušnosti, nebo - co je důležitější - vysvětlí své motivy, abychom mohli pochopit, co se stalo a vyhnout se opakování takovýchto národních traumat?“ ptá se historik. Vzpomíná na vyjevení zločinů stalinské éry v SSSR. Podle něj se během „russiagatu“ používaly praktiky podobné těm sovětským, které zničily životy a pověst mnoha lidí.
 
Zároveň je Cohen přesvědčen, že to není konec. „Russiagateové“ toxiny pronikly „do oběhového systému politických a mediálních elit a určitě se opět projeví v té či jiné podobě“. To představuje „vážnou hrozbu“, protože skutečná cena ruského případu není 25–40 milionů dolarů vynaložených na Muellerovo vyšetřování, nýbrž „korozivní účinek“, který měl na demokratické instituce ve Spojených státech. A tato škoda nebyla způsobena „osou Trump - Putina“, nýbrž iniciátory samotného „russiagate“. Jejich neustálé požadavky „chránit volby před nepřátelskými silami“ podkopaly důvěryhodnost celého volebního procesu.

Fox: Naši demokracii nepodkopala Moskva, ale hysterie amerických médií!
 
Obvinění proti Trumpovi způsobily kolosální škody instituci prezidentství ve Spojených státech, zpochybňující její legitimitu. Pokud by totiž „agenti k nám nepřátelských států“ mohli obsadit Bílý dům, proč by to neudělali znovu? Ubrání se republikáni pokušení přinést podobné obvinění proti budoucímu demokratickému prezidentovi?“ klade si Cohen otázky.
 
Podvod amerických médií v případě ruského vměšování byl nejhorší v moderních dějinách Spojených států. Závěr Muellera o neexistenci tajné dohody mezi Trumpem a Ruskem byl „smrtelnou ranou pro reputaci amerických zpravodajských médií". V tomto případě nelze incident označit za nedbalost ze strany novinářů. New York Times otevřeně vyzvaly k odmítnutí „novinářských standardů“ při pokrývání „russiagatu“. Kromě toho, vedoucí média stále „nelitují" svých činů.

Studená válka s Ruskem se stala určujícím tématem politického, ekonomického, mediálního a kulturního života Američanů. A případ „ruského vměšování“ situaci jen zhoršil.

To vedlo zejména k tomu, že se obyčejní Rusové, kteří předtím obdivovali Ameriku, budou k ní chovat „s pohrdáním a úšklebkem“. Jedinou dobrou zprávou je, že po Trumpově rehabilitaci doufají ruští politici, že bude pokračovat v pokusech navázat spolupráci s Moskvou. Je však nepravděpodobné, že by plány NATO na začlenění Gruzie do aliance přispěly k tomuto závěru, dodal Stephen Cohen.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)