Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Pompeo dostal v Rakousku fotografii, připomínající rakouskou neutralitu

Pompeo dostal v Rakousku fotografii, připomínající rakouskou neutralitu

Co všechno stihnul Mike Pompeo ve Vídni během jednoho dne? Navštívil téměř všechny důležité pamětihodnosti, Hofburg, burzu,.. a pokřtil tramvaj.

Mike Pompeo a Sebastian Kurz
15. srpna 2020 - 11:03

Americký ministr zahraničí ocenil „přátelství“ mezi jeho zemí a Rakouskem, varoval před Huawei a Nord Stream-2.

Kdo chtěl vědět, kde se v pátek ráno v centru Vídně nachází americký ministr zahraničí Mike Pompeo, musel zrychlit. Na obloze nad Vídní zařval policejní vrtulník: nejprve nad Hofburgem, poté nad burzou a nakonec nad Horním Belvederem, v jehož mramorové síni Pompeo jednal s ministrem zahraničí Alexandrem Schallenbergem už brzy odpoledne, píše se v rakouském Der Standard.

Policie všude na ulicích zajišťovala volný průjezd kolony amerického ministra po Vídni. Ačkoliv pokřtil Pompeo čerstvě polepenou  „rakousko-americkou přátelskou tramvaj“, která jezdí právě na trati mezi burzou a Belvederem, tak k ministrovi Schallenbergovi přijel autem.

Mike Pompeo je po návštěvě Madeleine Albrightové v roce 1998 teprve druhým státním tajemníkem USA, který navštívil Vídeň v rámci bilaterální návštěvy.

U spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena v Hofburgu se dozvěděl, že Rakousko litovalo, že Spojené státy opustily Pařížskou dohodu o klimatu, a hned vedle Judenplatze položil věnec u pomníku oběti šoa spolu s prezidentem židovské komunity Oskarem Deutschem a kardinálem Christophem Schönbornem.

Jedna z epizod Pompeovy bleskové návštěvy  se také odehrála v zimním paláci Prinze Eugena v Himmelpfortgasse, kde dnes sídlí ministr financí Gernot Blümel: V Blue Salonu si americký ministr zahraničí vyměnil přátelská slova s Blümelem, ale také se všemi místními obchodními zástupci. Jednalo se o „dobrou konverzaci“, řekl poté ministr financí, ale jak dobrou, přesně, neodpověděl. Mezi Rakouskem a jeho druhým nejdůležitějším vývozním trhem, USA, se v poslední době nedařilo. Rakouská digitální daň je stejně trnem na straně amerických orgánů jako rozšíření 5G a plynovod Nord Stream, do kterého je zapojena společnost ÖMV.V Horním Belvederu však nebyly žádné známky velké neshody. Navzdory „rozdílným názorům“ Pompeo a Schallenberg vzdali hold „velkému přátelství“ mezi oběma zeměmi. „Existují problémy, ve kterých se prostě neshodneme,“ řekl Pompeo. Skutečnost, že lidé o tom stále mluví - a spolu navzájem - svědčí o dobrém vztahu, který máme mezi sebou: „Přátelé to dokážou.“ Schallenberg k tomu řekl: „V každém přátelství existují problémy, na nichž se neshodneme na 100 procent.“

Bylo těžké neuhodnout, že se jedná o Nord Stream 2 a 5G. Ministr zahraničí USA znovu varoval před rizikem účasti čínské společnosti Huawei na expanzi 5G, která by se mohla snadno stát bránou pro čínskou špionáž nebo sabotáž.

Přes tyto kalamity jsou USA pro Rakousko „nepostradatelným partnerem“, sdílejí „způsob života“ a hodnoty, jako jsou lidská práva, právní stát a demokracie, tvrdí Schallenberg. „Tyto hodnoty jsou stále více výzvou po celém světě, takže musíme stát společně, abychom tyto společné hodnoty hájili," uvedl ministr zahraničí, který dal svému protějšku fotografii historického okamžiku, na které Leopold Figl, tehdejší rakouský ministr zahraničí,  na balkoně Palác Belvedere 15. května 1955 ukazuje právě podepsanou „státní smlouvu“, která zaručuje rakouskou neutralitu a stažení všech cizích vojsk z Rakouska..

 
Na odpolední schůzce Pompea se spolkovým kancléřem Sebastianem Kurzem a šéfem MAAE Rafaelem Grossim a řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem se mluvilo o boji s koronavirem.

„Pro malou zemi, jako je Rakousko, je vždy vhodné udržovat dobré dvoustranné vztahy se supervelmocí jako je USA. Strategické partnerství mezi těmito dvěma zeměmi by proto mělo být prohloubeno a dále rozšířeno.“ na závěr uvedl Sebastian Kurz.

(rp,prvnizpravy.cz,standard,foto:arch.)