Svátek má: Statní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Saxo Bank zdráhavě připustil Trumpův návrat

Šéf Saxo Bank zdráhavě připustil Trumpův návrat

Americký prezident Donald Trump podle předběžných údajů prezidentský závod prohrál, teoreticky by se k prezidentskému úřadu mohl vrátit.

Donald Trump a Joe Biden
15. prosince 2020 - 11:04

Uvedl to v rozhovoru pro RIA Novosti investiční ředitel dánské Saxo Bank Steen Jacobsen, autor ročních „šokujících předpovědí“ banky.

Podle předběžných údajů zvítězil v amerických prezidentských volbách demokrat Joe Biden. Trump nepřipouští porážku, prohlašuje své vítězství ve volbách a zpochybňuje výsledky před soudy.

Trumpovi právníci mimo jiné argumentují tím, že hlasovací automaty vyrobené společností Dominion mohly změnit hlasy odevzdané Trumpovi a dát je Bidenovi. Samotná společnost to kategoricky popírá. Státní orgány, které pořádají volby, stejně jako americké ministerstvo spravedlnosti uvedly, že nedošlo k žádnému masivnímu porušování, které by mohlo ovlivnit hlasování. Soudy dosud nepotvrdily žádné z tvrzení Trumpa a jeho příznivců, ale řada sporů stále čeká na vyřízení, včetně u Nejvyššího soudu USA.

„Říká všem, že zahájí svou kampaň v roce 2024 při Bidenově inauguračním dni v lednu, takže to naprosto připouštím,“ odpověděl Jacobsen na otázku, zda si myslí, že Trump může získat zpět prezidentství.


„Osobně si nemyslím, že má šanci. Ale v roce 2024 budou USA skutečně potřebovat reformy a Trump se neustále chová, jako by stále žil v 50. nebo 60. letech," dodal expert.

Američané mezitím již sázejí na Trumpův návrat. Například americký country performer John Rich vsadil 10 tisíc dolarů na možnost, že Trump může tyto volby ještě vyhrát a příští rok zůstane prezidentem Spojených států.


Biden jako „chromá kachna“

Joe Biden, předběžně zvolený prezidentem Spojených států, vezme směr, který nezahrnuje významné změny v ekonomické agendě a riskuje, že se stane „chromou kachnou“, když jeho strana během dvou let prohraje v polovině voleb, uvedl investiční ředitel dánské Saxo Bank Steen Jacobsen.

 „Chromá kachna“ (anglicky "lame duck") - v americkém politickém slangu přezdívka prezidenta Spojených států, který brzy opustí svůj post v důsledku ztráty příštích voleb nebo vyčerpání práva kandidovat.

„Víme, že většinu jeho administrativy tvoří příznivci Baracka Obamy nebo Hillary Clintonové. Žádná z těchto administrativ nedosáhla pokroku v boji proti nerovnosti a rozvoji ekonomiky. Ano, Trump byl hrozný, ale Biden není o nic lepší. Jeho administrativa nemůže udělat krok „dopředu, půjde s proudem,“ řekl.

„Jinými slovy, jedná se o signál: „Žádná změna, pracujeme jako dříve. Je trochu smutné, že se Spojené státy nemohou posunout vpřed v politické agendě. Zároveň se oživí mezinárodní aktivita Spojených států: vztahy s Čínou nebudou přátelské, budou se pohybovat „ prostředkem“ silnice", aniž by došlo k prudkým pohybům v ekonomice a politice," uvedl Jacobsen.

Podle jeho názoru existuje „velké riziko, že se Biden stane „chromou kachnou“ a jeho strana za dva roky prohraje volby v průběhu období“ (voleb do Senátu)". „Předpovídám, že to bude administrativa ve stylu Jimmyho Cartera: zmatek, mezinárodní problémy, rostoucí ceny a neschopnost vyrovnat se s politickou agendou,“ uzavřel Jacobsen.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru,  foto: arch.)