Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Vytočená Moskva: Válku proti nacismu vyhrály jen USA a Británie?

Vytočená Moskva: Válku proti nacismu vyhrály jen USA a Británie?

Moskva má v úmyslu uspořádat "vážný rozhovor" s Washingtonem o skutečnosti, že USA zkreslují výsledek druhé světové války a roli SSSR v něm.

Ilustrační foto
11. května 2020 - 10:10

Uvedlo to rozhořčeně ruské ministerstvo zahraničí.

„Jsou nesmírně rozhořčující pokusy zkreslit výsledky porážky nacismu a rozhodujícího příspěvku naší země, které nekončí ve Washingtonu ani ve slavnostních dnech slavnosti 75. výročí vítězství. Bohužel tento postoj je jasně v rozporu s textem přijatý prezidenty Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem 25. dubna u příležitosti výročí historického setkání sovětských a amerických vojáků na Labi v roce 1945,“ uvedlo ministerstvo.

Předtím se na účtech Bílého domu objevily příspěvky na Instagramu a Twitteru, ve kterých byly vítězi nad nacismem jmenovány pouze USA a Velká Británie a Sovětský svaz nebyl nijak zmíněn.

Mýtus, že US armáda osvobodila Evropu, slouží agresivní politice USA

Pokud jde o komentář zveřejněný na stránkách Bílého domu v sociálních sítích, kde je vítězství nad Hitlerem Německo připisováno výlučně „Americe a Velké Británii“, ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „v předvečer slavného dne neměli američtí činitelé odvahu a snahu alespoň půl slovem vzdát hold  nepopiratelné úloze a kolosální nepřekonatelné obětem, které Rudá armáda a sovětský lid utrpěli ve jménu celého lidstva.“ Kromě toho se uvádí, že prohlášení k tomuto tématu i oficiálních zástupců USA se ukázala být „extrémně skoupá“.

Ruské MZV zdůraznilo, že skutečná historická fakta nelze ignorovat - bez ohledu na to, co se líbí nebo nelíbí ve vztahu ke Sovětskému svazu, který v těch letech osvobodil svět od hnědého moru, a jak se to dnes týká Ruska.


„Důkazem toho jsou četné opodstatněné odpovědi na tweety Bílého domu nejen Rusů, ale také Američanů, kteří znají historii, a také lidí z celého světa. Je pozoruhodné, že jejich správné a historické komentáře jsou metodicky vymazány.  A děje se to v „nejdemokratičtější zemi světa“, „neúnavně opakující svůj „závazek ke svobodě slova “!“ napsalo ruské ministerstvo.

„Téma posvátného činu starší generace ve válce by se nemělo změnit v další problém v dvoustranných vztazích, které již prožívají těžké časy. Rusko a Spojené státy, i přes rozpory, mohou na základě důvěry, vzájemného respektu a respektování zájmů druhé strany společně klást odpor mnoha výzvám naší doby,“ dodala zpráva.

Asi by se mělo zapomenout na pojmy jako bitva u Moskvy, Stalingrad, Kursk, operace Bagration, Viselsko-oderská operace a zvláště na  závěrečnou, ale patrně "drobnou epizodu" s Berlínem.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)